Baltona wejdzie na giełdę

MZAT
opublikowano: 21-06-2011, 00:00

Dubajski inwestor wprowadzi polskie sklepy wolnocłowe na NewConnect.

Dubajski inwestor wprowadzi polskie sklepy wolnocłowe na NewConnect.

Działająca od 1946 r. była perełka PRL-owskiego handlu planuje wejście na rynek alternatywny. Na razie spółka nie ujawnia szczegółów oferty — ani jej wartości, ani nawet terminu.

W Baltonę w kwietniu 2010 r. zainwestowało Flemingo International z Dubaju. Inwestor — poza polską spółką — ma w portfelu sklepy wolnocłowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach i kilku krajach afrykańskich, m.in. w Tanzanii, RPA i Rwandzie.

Baltona chce stać się silnym graczem regionalnym w segmencie sklepów wolnocłowych. Na razie jej placówki działają na lotniskach w Warszawie, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu, a także w porcie w Świnoujściu. Niedawno firma zaczęła zmieniać ich wystrój.

Spółka ma 45-procentowy udział w polskim rynku sklepów wolnocłowych. Zaopatruje także statki i placówki dyplomatyczne. W zeszłym roku miała 155,6 mln zł przychodów, 11 proc. więcej niż w 2009 r. Zysk netto wyniósł 2,6 mln zł wobec 6,6 mln zł straty rok wcześniej.

W latach PRL sklepy Baltony były — na równi z Peweksami — synonimem zachodniego luksusu. Można było w nich płacić zachodnią walutą lub bonami dolarowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy