Bałtyccy wczasowicze wjeżdżają na GPW

opublikowano: 14-02-2018, 22:00

Novaturas, największy operator turystyczny w krajach bałtyckich, szykuje się do debiutu w Warszawie i Wilnie. Jego akcje sprzedają Enterprise Investors.

W ubiegłym roku wejście spółki z portfela funduszu Enterprise Investors (EI) okazało się debiutem roku na warszawskiej giełdzie. Fundusz sprzedał wtedy w ofercie publicznej 49 proc. akcji sieci marketów Dino za 1,65 mld zł, a w ciągu kolejnych miesięcy kurs spółki skoczył o ponad 100 proc. Teraz EI wprowadzają na GPW kolejną spółkę portfelową. Do debiutu szykuje się Novaturas, operator turystyczny z krajów bałtyckich, w którym fundusz ma 70,72 proc. akcji. W ofercie publicznej, poprzedzającej równoległy debiut na GPW i wileńskim Nasdaq, inwestorzy będą mogli kupić co najmniej 50, a maksymalnie 66 proc. istniejących akcji. Wszystkie papiery sprzedają EI. W planach nie ma emisji nowych walorów, swoich pakietów nie sprzedadzą też trzej pozostali znaczący akcjonariusze spółki, którzy mają po 9,76 proc. papierów.

Linas Aldonis, CEO
Zobacz więcej

Linas Aldonis, CEO ARC

— Novaturas jest liderem na bardzo atrakcyjnym rynku turystycznym Litwy, Łotwy i Estonii. Naszym celem jest utrzymanie pozycji numer 1 we wszystkich trzech krajach bałtyckich oraz rozwój działalności na Białorusi, którą postrzegamy jako bardzo perspektywiczny rynek. Nie posiadamy własnych hoteli, samolotów czy autobusów oraz nie zamierzamy ich kupować, gdyż naszym zdaniem wyższe stopy zwrotu można osiągać, koncentrując się na naszej podstawowej działalności, niż inwestując w aktywa trwałe. Wypracowanymi zyskami wolimy dzielić się z akcjonariuszami — mówi Linas Aldonis, dyrektor generalny Novaturasu.

Spółka podkreśla, że „regularna wypłata dywidendy jest jednym z kluczowych elementów strategii”. W planach jest wypłata dywidendy zaliczkowej w wysokości około 6 mln EUR na podstawie wyników za pierwsze półrocze 2018 r. „W perspektywie długookresowej zarząd zamierza rekomendować wypłatę dywidendy na poziomie 70–80 proc. zysku netto”— głosi komunikat spółki. Novaturas działa na rynku od 1999 r. W 2007 r. jego większościowym akcjonariuszem zostali Enterprise Investors.

W 2017 r. spółka miała 141 mln EUR przychodów (590 mln zł), co oznacza wzrost rok do roku o prawie 40 proc. Zanotowała przy tym 10,6 mln EUR zysku na poziomie EBITDA i 8,2 mln EUR zysku netto. Chwali się też wynikami przedsprzedaży na tegoroczny sezon letni — wakacyjne wycieczki wykupiło już prawie dwa razy więcej klientów niż rok temu o tej porze. Oferta publiczna ma zostać przeprowadzona w Polsce, na Litwie i w Estonii, część papierów zostanie też zaoferowana zagranicznym inwestorom instytucjonalnym. Wartość oferty na razie nie jest znana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu