Baniak: sytuacja finansowa ARP jest dobra

PAP
opublikowano: 22-01-2014, 17:46

Sytuacja finansowa Agencji Rozwoju Przemysłu jest dobra - powiedział w środę wiceminister skarbu Rafał Baniak. Dodał, że na koniec trzeciego kwartału 2013 r. udało się w Agencji wypracować zysk w wysokości blisko 107 mln zł .

"Na dzisiaj sytuacja finansowa ARP jest dobra. Spółka kolejny rok z rzędu zanotowała dodatnie wielkości na wszystkich poziomach zysku. Na koniec trzeciego kwartału ub.r. udało się Agencji wypracować zysk na poziomie blisko 107 mln zł. Nie mamy jeszcze danych finansowych na koniec czwartego kwartału" - powiedział na posiedzeniu sejmowej komisji skarbu państwa Baniak.

Wiceminister Baniak przypomniał, że Agencja udziela finansowania podmiotom gospodarczym w formie pomocy na ratowanie i restrukturyzację podmiotom znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Finansowanie może zostać przyznane również podmiotom będącym w dobrej sytuacji finansowej w formie pożyczek, poręczeń, gwarancji.

"W latach 2008-2013 Agencja udzieliła pomocy na ratowanie i restrukturyzację na poziomie blisko jednego miliarda zł. A jeśli chodzi o pożyczki w tym samym okresie, to łączna kwota wynosi jeden miliard 150 mln zł, poręczenia przekroczyły wartość 257 mln zł" - powiedział Baniak. Wskazał, że misją Agencji jest wzmocnienie zdolności polskich przedsiębiorstw do konkurowania na rynkach globalnych. "Główne kierunki wyznacza strategia rozwoju Agencji na lata 2012-2015" - powiedział.

Prezes ARP Wojciech Dąbrowski dodał, że wynik na koniec trzeciego kwartału w ub. r. był o blisko 47 mln zł wyższy, niż w analogicznym okresie 2012 r. "Zakładamy dodatni wynik Agencji na koniec 2013 r." - powiedział na komisji skarbu Dąbrowski.

Dąbrowski poinformował, że przychody ze sprzedaży w 2013 r. wyniosły ok. 100 mln zł. "Plan na 2014 r. to jest 111 mln zł" - powiedział. Dodał, że Agencja w 2013 r. przeznaczyła 83 mln zł w ramach pomocy na restrukturyzację. Wsparcie nie będące pomocą publiczną w ub.r. wyniosło 228 mln zł. "Ze środków własnych Agencji udzieliliśmy w ubiegłym roku pożyczek na kwotę 309 mln zł, a poręczeń i gwarancji na kwotę 43 mln zł" - powiedział Dąbrowski.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Misją Agencji jest kreowanie proinnowacyjnych rozwiązań zwiększających konkurencyjność przedsiębiorstw. Agencja wspiera działania sprzyjające inwestowaniu w gospodarkę opartą na wiedzy, wykorzystaniu kreatywnego potencjału polskich kadr przemysłowych, wspieraniu współpracy między przemysłem a sektorem badawczo-rozwojowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane