Bank Anglii nie zmienił poziomu stóp

WST, MarketWatch
opublikowano: 06-08-2015, 13:05

Podczas czwartkowego posiedzenia Bank Anglii nie zdecydował się na zmianę poziomu stóp. Główna stopa benchmarkowa nadal wynosić więc będzie 0,5 proc.

Jak wynika z komunikatu, tylko jeden (Ian McCafferty) z 9-ciu członków władz monetarnych opowiedział się za podwyżką stawek. 

W swoim raporcie BOE wskazuje, że spadki cen energii powodują, iż presja inflacyjna będzie zduszona przynajmniej do połowy 2016 roku. Uaktualniona prognoza zakłada, że w tym roku średni wzrost cen wyniesie 0,3 proc. W maju instytucja oczekiwała dynamiki na poziomie 0,6 proc. W przyszłym roku inflacja ma przyspieszyć do 1,5 proc.

Z kolei PKB Wielkiej Brytanii ma wzrosnąć w 2015 r. o 2,8 proc. zaś w przyszłym o 2,6 proc. 

Podwyższona też została względem maja projekcja wzrostu wynagrodzeń do 3 proc. w roku bieżącym i 3,75 proc. rok później. 

W reakcji na decyzję BOE o utrzymaniu stóp na rekordowo niskim poziomie funt osłabił się o 0,8 proc. w stosunku do dolara do poziomu 1,5485 USD, co jest największą przeceną brytyjskiej waluty od 7 lipca. W stosunku do euro funt osłabił się o 0,7 proc. do 70,93 pensów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu