Bank BPH zdradza czy wypłaci dywidendę

opublikowano: 07-03-2012, 15:04

Podejmując decyzję o wypłacie dywidendy bank musi wziąć pod uwagę Program Wzmocnienia Efektywności, wedle którego wszelkie zyski muszą być wykorzystane na pokrycie uprzednio poniesionych strat, a po ich pokryciu na podwyższenie funduszy własnych Banku - informuje spółka.

Poniższe pytania padły w Akcji Inwestor, którą od 2008 r. prowadzimy na stronach pb.pl i "Pulsu Biznesu".

Pytanie internauty: Przez ostatnie pół roku tylko jedna z rekomendacji kursu akcji, jakie dostał bank była poniżej 50 zł. Czy ostatnia kontrowersyjna rekomendacja UBS z kursem 36 zł, jest spekulacyjną grą arbitrażystów na zniżkę kursu, czy też rzeczywiście akcjonariusze mogą spodziewać się niższych zysków w 2012 r.? Jak pod tym względem wyglądał styczeń i luty?
Wydawane przez analityków rekomendacje dotyczące ceny akcji Banku BPH są opinią i własnością biur maklerskich i Bank BPH nie posiada na nie wpływu. Bank BPH nie podaje do publicznej wiadomości prognozy wyników finansowych, dlatego zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi nie możemy podać wyników za styczeń i luty. Wyniki Banku za I kwartał 2012 roku (w tym za styczeń i luty) zostaną opublikowane 10 maja br.

W całym 2011 roku grupa BPH miała 218,2 mln zł zysku netto. Daje to ok. 2,8 zł zysku na 1 akcję. Czy Bank BPH zamierza wypłacić dywidendę?
W myśl art. 142 ust. 4 Ustawy Prawo bankowe, w okresie realizacji programu postępowania naprawczego, w przypadku Banku BPH zwanego Programem Wzmocnienia Efektywności, wszelkie zyski muszą być wykorzystane na pokrycie uprzednio poniesionych strat, a po ich pokryciu na podwyższenie funduszy własnych Banku. Biorąc pod uwagę powyższe zastrzeżenie oraz rekomendacje krajowego regulatora Bank nie planuje wypłaty dywidendy w 2012 roku. Ostateczna decyzja należy do kompetencji Walnego Zgromadzenia Banku.

Zobacz jak wziąć udział w Akcji Inwestor>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane