Bank centralny Szwajcarii będzie kontynuował politykę

opublikowano: 17-12-2020, 12:31

Dzień po uznaniu przez USA za manipulatora walutowego bank centralny Szwajcarii ogłosił, że będzie kontynuował dotychczasową politykę interwencji, informuje Reuters.

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) utrzymał w czwartek główną stopę procentową na dotychczasowym, rekordowo niskim poziomie minus 0,75 proc. Podtrzymał gotowość interwencji na rynku walutowym w celu hamowania aprecjacji franka.

Reuters przypomina, że w pierwszym półroczu SNB kupił waluty zagraniczne za 90 mld CHF, czyli znacznie więcej niż w poprzednich latach. Ta skala interwencji pchnęła go na kurs kolizyjny z amerykańskim Departamentem Skarbu, który w środę uznał Szwajcarię za kraj manipulujący kursem wymiany swojego pieniądza.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Szef SNB Thomas Jordan podkreślił w czwartek, że decyzja Amerykanów nie będzie miała wpływu na politykę monetarną w Szwajcarii.

- Nasza polityka monetarna jest niezbędna i uzasadniona. Wynika z mandatu danego nam przez obywateli Szwajcarii i parlament w celu utrzymania stabilności cen – powiedział Jordan. – Jest bardzo ważne abyśmy utrzymali stabilność cen w celu uniknięcia deflacji w Szwajcarii – dodał.

SNB prognozuje, że PKB Szwajcarii spadnie o 3 proc. w tym roku. Spodziewa się wzrostu gospodarczego w 2021 roku wysokości 2,5-3,0 proc. Jeśli chodzi o inflację, to nie spodziewa się, aby osiągnęła wysoki poziom w dłuższym terminie. W 2022 roku ma wynieść tylko 0,2 proc., a w trzecim kwartale 2023 roku sięgnie 0,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane