Bank centralny Turcji rzucił 1,7 mld USD na obronę liry

opublikowano: 08-07-2019, 12:51

Bank centralny Turcji stara się złagodzić negatywną reakcję rynków na wiadomość o zwolnieniu swojego szefa przez prezydenta Recep Tayyip Erdoğana, donosi Evening Standard.

Szokująca wiadomość wywołała przecenę tureckich aktywów. Bank centralny przeznaczył w poniedziałek 10 mld lir (1,7 mld USD) w ramach operacji repo, której celem jest hamowanie spadku wartości krajowej waluty. Inwestorzy będą czekać na 25 lipca, kiedy bank centralny ma znów podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych. Prezydent Erdogan od dawna domagał się ich obniżenia, a zwolniony szef banku centralnego Murat Cetinkaya utrzymywał główną od września na poziomie 24 proc., co przypieczętowało jego los. Rynek obawia się obecnie całkowitej utraty niezależności przez bank centralny Turcji.

Lira słabnie obecnie o 1,9 proc. do 5,7352 za dolara. Główny indeks giełdy w Stambule spada o 1,1 proc. Obligacje 10-letnie Turcji tanieją, ich rentowność rośnie o 61 pkt. bazowych  do 16,33 proc.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane