Bank centralny Ukrainy ogranicza sprzedaż walut

PAP
opublikowano: 22-09-2014, 15:33

Narodowy Bank Ukrainy ograniczył sprzedaż walut obcych i wydał rozporządzenie, zgodnie z którym jedna osoba będzie mogła nabyć ich jedynie za równowartość 3 tys. hrywien dziennie. Informacja ta pojawiła się w poniedziałek na profilu banku na Facebooku.

„Biorąc pod uwagę zwiększenie napięcia w segmencie gotówkowym rynku walutowego, rozporządzenie przewiduje zmniejszenie sumy gotówki w walutach obcych sprzedawanej jednej osobie dziennie do sumy, która nie przekracza 3 tysięcy hrywien” – czytamy.

Oznacza to, że obywatel Ukrainy będzie mógł nabyć dziennie ok. 220 dolarów, bądź ok. 173 euro. Bank centralny podkreślił jednocześnie, że ograniczenie to nie dotyczy osób, które spłacają kredyty walutowe.

Rozporządzenie wchodzi w życie we wtorek.

W poniedziałek w kantorach ukraińskich dolar był skupowany za 14,3 hrywny, a sprzedawany – za 14,8. Za jedno euro właściciele kantorów płacili średnio 18,5 hrywny, zaś sprzedawali je po 19,1 hrywny.

W ubiegłym tygodniu Bank of America Merrill Lynch ocenił, że ukraińska waluta pozostanie pod presją, jeśli kryzys na wschodniej Ukrainie utrzyma się. BAML uważa, że w ciągu roku, w porównaniu z obecnym poziomem, zgodnym z fundamentami gospodarki, hrywna może stracić na wartości 10-20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bank centralny Ukrainy ogranicza sprzedaż walut