Bank Handlowy: wysokość deficytu zaskoczyła rynek

Marek Druś
31-07-2001, 18:17

Nasza prognoza przewidywała deficyt obrotów bieżących na poziomie 650-700 mln dolarów, natomiast dane NBP mówią o 952 mln dolarów (rynek oczekiwał 760 mln dolarów), napisali w swoim dziennym raporcie analitycy Banku Handlowego.

Wzrost deficytu to wynik pogorszenia się salda dochodów. Wypłaty wyniosły w czerwcu 587 mln dolarów, wobec 312 mln dolarów w czerwcu 2000 roku. Jeśli wiec odejmiemy wzrost wypłat w wysokości 250 mln, deficyt obrotów bieżących osiągnąłby 700 mln dolarów. Deficyt handlowy był zgodny z naszymi oczekiwaniami, na poziomie 857 mln dolarów. Eksport wciąż rośnie, 6,5 proc. rok do roku, wobec 2,8 proc. w maju. Po sześciu miesiącach tego roku eksport był 14,3 proc. wyższy, podczas gdy import wzrósł o 4,4 proc.. W czerwcu wielkość importu obniżyła się o 6,3 proc. m/m i była 0,8 proc. mniejsza wobec zeszłego roku.

Jeśli następne 6 miesięcy 2001 roku będą podobne do tych z 2000 roku, deficyt obrotów bieżących powinien wynieść 8,7 mld dolarów, czyli około 4,9 proc. PKB (lepiej od naszej prognozy na poziomie 5,1 proc.). W stosunku rocznym, deficyt obrotów bieżących wyniósł w czerwcu 5,2 proc. PKB. Jednak musimy pamiętać o wypłatach rekompensat dla przymusowych pracowników III Rzeszy. Myślimy, ze w tym roku wypłaty rekompensat wyniosą około 300 mln dolarów. W związku z tym sadzimy, iż pomimo spadku eksportu w II połowie roku, deficyt obrotów bieżących powinien być pod kontrola do koniec roku. Nawet jeśli zobaczymy spowolnienie eksportu, nie sadzimy aby deficyt przekroczył w grudniu 5,5 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bank Handlowy: wysokość deficytu zaskoczyła rynek