Bank Japonii podejmie kroki by pobudzić wzrost

EMRELPOL
19-12-2001, 10:33

TOKIO (Reuters) - Na wtorkowym posiedzeniu Bank Japonii (BOJ) zdecydował się na dalsze poluzowanie polityki monetarnej zwiększając płynność w systemie bankowym, aby zapobiec pogłębieniu się recesji.

Tuż po decyzji rząd Japonii ogłosił prognozy ekonomiczne na następny rok fiskalny, który rozpoczyna się 1 kwietnia. Władze spodziewają się, że druga gospodarka świata nie wzrośnie w przyszłym roku.

Prognoza ta jest i tak znacznie bardziej optymistyczna od założeń prezentowych przez niezależnych ekonomistów, którzy spodziewają się, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) Japonii spadnie drugi rok z rzędu.

"W ciągu ostatnich dwóch dni na rynku wzrosło oczekiwanie, że bank zdecyduje się na dalsze poluzowanie swojej polityki. Myślę, że BOJ znalazł się pod tak znaczącą presją, że musiał coś zrobić" - powiedział Chotaro Morita, ekonomista Deutsche Securities w Tokio.

Tuż przed zamknięciem giełdowej sesji w Tokio dziewięcioosobowa rada BOJ poinformowała, że zwiększy zakupy obligacji rządowych (JGB) do 800 miliardów jenów (6,25 miliarda dolarów) z 600 miliardów jenów miesięcznie.

BOJ zwiększył również poziom depozytów banków komercyjnych na rachunku bieżącym w banku centralnym do 10-15 bilionów jenów z powyżej sześciu bilionów jenów.

"Działania, które dzisiaj podjęliśmy mają zapewnić stabilność na rynkach finansowych i stworzyć warunki dla ożywienia gospodarczego" - głosi komunikat BOJ.

ZEROWY WZROST

Rząd Japonii opracowuje obecnie drugą wersję budżetu, która zakłada zwiększenie wydatków o około 2,5 biliona jenów, co ma pomóc słabnącej gospodarce.

W prognozach przedstawionych w środę rząd ocenia, że dodatkowy pakiet wydatków zwiększy PKB Japonii o 0,7 procent. Mimo tego gospodarka japońska ma skurczyć się w tym roku o 0,9 procent z powodu pogłębiającej się deflacji.

Ponieważ stopy procentowe w Japonii znajdują się obecnie w pobliżu zera, bank centralny ma ograniczone pole manewru by pobudzić wzrost gospodarczy.

Na początku grudnia rząd Japonii potwierdził, że gospodarka znalazła się w stanie recesji, a PKB spadł w okresie lipiec-wrzesień o 0,5 procent. Kwartał wcześniej PKB zmniejszył się o 1,2 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EMRELPOL

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bank Japonii podejmie kroki by pobudzić wzrost