Bank Korei powstrzymał się od zmiany poziomu stóp

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-01-2021, 07:34

Pojawienie się nowych zagrożeń, w tym ze strony mocnego wzrostu na rynku akcji i rosnącego zadłużenia gospodarstw domowych, skłoniło Bank Korei do pozostawienia dotychczasowego poziomu stóp procentowych, informuje Reuters.

Bank Korei (BOK)
Bank Korei (BOK)
fot. Bloomberg

Przewodniczący banku centralnego stwierdził, że obecnie polityka instytucji przesunęła się z pilnej potrzeby wspierania gospodarki, na śledzenie nowych czynników ryzyka.

Lee Ju-yeol powiedział, że bank jest zaniepokojony tym, że ekspansja inwestycji poprzez nadmierną dźwignię może spowodować straty, które mogłyby być nie do zniesienia dla inwestorów, gdyby nastąpiły jakiekolwiek korekty cen z powodu nieoczekiwanego szoku.

Od marca ubiegłego roku wartość benchmarkowego indeksu giełdowego Kospi uległa podwojeniu.

Oczekuje się, że BOK utrzyma luźną politykę pieniężną w 2021 r., nawet gdy gospodarka przyspiesza od zeszłorocznej zapaści spowodowanej koronawirusem.

Prognozy BOK zakładają, że gospodarka skurczyła się w 2020 r. o 1,1 proc., notując pierwszy roczny spadek od 22 lat. W 2021 r. ożywienie ma kształtować się na poziomie 3,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane