Bank Millennium zadołował

KZ
opublikowano: 08-10-2008, 00:00

Akcje banku taniały na wczorajszej sesji nawet o 15 proc. Powód: obawy o finansowanie rozwoju banku.

Akcje banku taniały na wczorajszej sesji nawet o 15 proc. Powód: obawy o finansowanie rozwoju banku.

To już czwarta sesja dynamicznej przeceny walorów banku. Od ubiegłego czwartku straciły one na wartości ponad 25 proc. A byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie poprawa nastrojów w drugiej fazie wczorajszej sesji handlu na parkiecie.

— Na tle konkurentów wzrost biznesu oraz wyniki Banku Millennium są mocno uzależnione od skali kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich. W sytuacji problemów z płynnością na tym rynku inwestorzy mogą mieć obawy co do perspektyw finansowania wzrostu działalności kredytowej banku w tym segmencie. Na depozyty walutowe trudno przecież liczyć. Trzeba przy tym pamiętać o dużych oczekiwaniach rynku co do wzrostu wyników banku w średnim okresie. Teraz może ulec on spowolnieniu — mówi Tomasz Bursa, analityk Espirito Santo Investment.

Na koniec półrocza wartość kredytów i pożyczek udzielonych klientom banku sięgnęła (brutto, a więc po odpisach) 25,2 mld zł. Z tego mniej więcej połowa została udzielona we frankach szwajcarskich. W poniedziałek bank poinformował o zamiarze zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów hipotecznych denominowanych w walutach. Relacja wartości pożyczki do wartości nieruchomości (tzw. LTV — loan to value) nie może być teraz większa niż 90 proc. Dla kredytów złotowych LTV wciąż pozostaje na poziomie 100 proc. W bank mogą też uderzać obawy o skutki podniesienia marż kredytowych. Na taki krok zdecydowali się już niektórzy przedstawiciele sektora.

— Millennium nie może sobie na to pozwolić, gdyż straciłby pozycję rynkową w najważniejszym dla siebie segmencie działalności. Gdyby w ślad za zaostrzeniem warunków poszły również znacznie wyższe marże, to dynamika wzrostu portfela kredytowego znacznie by zwolniła — uważa Marta Jeżewska, analityczka DI BRE Banku.

Millennium nie znajduje wytłumaczenia dla spadków.

— Nie ma żadnych przyczyn po stronie banku, które uzasadniałyby spadek ceny akcji — mówi Wojciech Kaczorowski, rzecznik Millennium.

Po nieudanej sesji bank zdecydował się opublikować zysk netto po trzech kwartałach (publikacja wyników przewidziana jest przed sesją 14 października) — wyniósł 378 mln zł (+ 11,3 proc. r/r). W III kw. zysk netto (126 mln zł) był nieznacznie wyższy niż w II kw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu