Bank nie zwolni tempa inwestowania w Polsce

Marek Knitter
opublikowano: 03-12-2003, 00:00

EBOR zainteresowany jest prywatyzacją PKO BP i BGŻ. Nie zmniejszy też swojego zaangażowania w inne projekty.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), twierdzi, że bank nie zamierza ograniczyć swojej aktywności w Polsce po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej.

Bankowe priorytety

Taka deklaracja padła podczas prezentacji najnowszego raportu EBOR dotyczącego integracji i współpracy regionalnej.

— Do końca listopada EBOR wydał w Polsce na 10 projektów łącznie 136 mln EUR. Do końca roku wyda prawdopodobnie drugie tyle. W centrali banku do podpisania leżą już projekty warte 185 mln EUR. EBOR zainteresowany jest udziałem w prywatyzacji PKO BP czy BGŻ — wylicza Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jej zdaniem, bank gotowy jest objąć pewną liczbę akcji, jeśli prywatyzacja PKO BP nastąpi poprzez giełdę. EBOR będzie też wspierać inne projekty m.in. dotyczące rolnictwa czy środowiska naturalnego. Nie zamierza jednak konkurować z bankami komercyjnymi.

Wzrost na czwórkę

Według Samuela Frankhausera, głównego ekonomisty EBOR, wzrost gospodarczy w Polsce w przyszłym roku wyniesie 4 proc.

— Oczekujemy, że w tym roku będzie to 3 proc. Prognozy nasze są niższe od rządowych. Jednak uważamy, że mieszczą się one w ogólnym trendzie wzrostowym w całym regionie. Impulsem do większej dynamiki może okazać się wejście Polski do UE — mówił podczas prezentacji raportu główny ekonomista banku.

Zastrzegł jednak, że Polska musi jeszcze poprawić warunki działania biznesu, zreformować sektor publiczny, a także ożywić prywatyzację.

— Prywatyzacja — nie tylko w Polsce — została przyhamowana. Jeśli nie nastąpią szybkie zmiany w sektorze publicznym Polska nie będzie w stanie efektywnie wykorzystać środków unijnych — ostrzega Samuel Frankhauser.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank nie zwolni tempa inwestowania w Polsce