Czytasz dzięki

Bank Norwegii nie wesprze korony

Norwegia może po raz kolejny wyłamać się z tendencji łagodzenia polityki pieniężnej na świecie, co tylko przejściowo wsparłoby tamtejszą walutę, zapowiada bank ING.

Od początku roku Bank Norwegii dwukrotnie podniósł stopy procentowe, co było ewenementem na tle łagodzenia polityki głównych instytucji na świecie. W tym tygodniu bank centralny w Oslo może wyłamać się po raz kolejny, oceniają specjaliści ING. Za powstrzymaniem się przed podwyżką przemawia kontynuacja globalnych napięć handlowych, jednak na możliwość przegrzania koniunktury w kraju wskazują oczekiwania wzrostu inwestycji w sektorze naftowym oraz ostatni skok cen ropy, której Norwegia jest ważnym eksporterem.

„Spółki wydobywcze przewidują na ten rok wzrost nakładów inwestycyjnych, zwłaszcza że obecne notowania ropy wyraźnie przekraczają koszty wydobycia. To powinno przełożyć się na silniejszą aktywność w krajowej gospodarce, w tym na wzrost wynagrodzeń” – zauważają w nocie do klientów specjaliści ING.

Pomimo jastrzębiego nastawienia twórców polityki monetarnej w ostatnich 12 miesiącach korona osłabiła się do i tak słabego euro o 3,8 proc., a na początku sierpnia, po zaostrzeniu globalnych napięć handlowych, jej kurs był najniższy w historii. Słabość krajowej waluty jest dla Banku Norwegii argumentem za zaostrzeniem polityki (równoważy argument w postaci niskiej inflacji), jednak zdaniem ING na kończącym się w czwartek posiedzeniu decydenci raczej zachowają ostrożność i utrzymają koszt pieniądza bez zmian.

- Decydujące dla Banku Norwegii mogą okazać się ceny ropy naftowej, których prognozy wciąż jednak oparte są na notowaniach sprzed zamachów w Arabii Saudyjskiej. Jeszcze jedna tegoroczna podwyżka stóp nadal jest prawdopodobna, ale raczej w grudniu – oceniają specjaliści ING.

Według banku podwyżka stóp wsparłaby trwające od sierpnia odbicie notowań korony do euro, a w przypadku pozostawienia kosztu pieniądza bez zmian reakcja rynku będzie zależała od zapowiedzi zmian polityki pieniężnej w przyszłości. W dłuższej perspektywie siła korony powinna jednak zależeć od nastrojów na globalnych rynkach, bo związana z cenami ropy norweska waluta należy do instrumentów najbardziej wrażliwych na pogorszenie koniunktury. Przy braku perspektyw złagodzenia globalnych napięć handlowych (USA mogą nałożyć cła na import samochodów z UE) i oczekiwaniach cofnięcia cen ropy (popyt na surowiec powinien pozostać słaby) ryzyko dalszego osłabiania się korony utrzymuje się, oceniają specjaliści ING.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane