Bank Pekao o skutkach decyzji RPP i epidemii

opublikowano: 26-03-2020, 07:24

Bank Pekao przedstawił oszacowanie konsekwencji decyzji RPP o obniżce stóp procentowych oraz perspektywy w związku z epidemią koronawirusa.

Decyzje Rady Polityki Pieniężnej zmniejszą wynik finansowy netto grupy w 2020 r. o około 200-250 mln zł wskutek obniżenia marży odsetkowej o około 15 pkt. bazowych. Wpływ ten będzie się materializował stopniowo w kolejnych kwartałach - podano.

Marek Lusztyn, prezes Pekao
Zobacz więcej

Marek Lusztyn, prezes Pekao

"Bank w ujęciu jednostkowym oraz skonsolidowanym zachowuje dobrą pozycję kapitałową i płynnościową, na poziomie znacząco przewyższającym minimalne poziomy regulacyjne i obecnie nie odnotowuje wpływu epidemii koronawirusa na płynność i adekwatność kapitałową." - zaznaczono.

Bank zakłada, iż w konsekwencji epidemii koronawirusa COVID-19 może dojść do obniżenia aktywności gospodarczej w Polsce i na świecie, co może przyczynić się do niższej aktywności klientów detalicznych i korporacyjnych, w tym również aktywnych na rynkach zagranicznych, oraz do niższej dynamiki sprzedaży produktów finansowych przez bank i grupę.

Bank spodziewa się w okresie następnych miesięcy pogorszenia sytuacji finansowej i płynnościowej części swoich klientów i w konsekwencji wzrostu kosztów ryzyka grupy, którego skala jest obecnie trudna do oszacowania.

"Powyższe elementy obniżą wynik finansowy netto i powiązane z nim wskaźniki finansowe. Jednocześnie Bank planuje podjąć działania mające na celu obniżenie wpływu wspomnianych czynników na wyniki finansowe netto Banku i Grupy, związane m.in. z poziomem apetytu na ryzyko oraz redukcją kosztów działalności. Bank kontynuuje realizację szeregu działań operacyjnych w ramach strategii "Siła Polskiego Żubra", w tym transformację cyfrową i operacyjną działalności" - dodano. 

Jak zaznaczono, decyzja Ministerstwa Finansów o rozwiązaniu bufora ryzyka systemowego obniży wymogi kapitałowe banku o 2,9 pkt. proc., zwiększając dodatkowo bufor kapitałowy banku i grupy ponad wymogi regulacyjne.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu