Bank Przemysłowy znów wypatruje inwestora

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 14-05-2002, 00:00

Bank Przemysłowy prowadzi rozmowy w sprawie wejścia inwestora z kilkoma zagranicznymi bankami i instytucjami finansowymi. Nowy partner może objąć pakiet kontrolny.

Bank Przemysłowy z Łodzi znów prowadzi negocjacje z kilkoma zagranicznymi bankami i instytucjami w sprawie ich wejścia i dokapitalizowania instytucji kilkudziesięcioma milionami złotych. Bank, który przynajmniej od dwóch lat szuka partnera, chce sfinalizować transakcję w czwartym kwartale.

— Przewidujemy wejście inwestora pod koniec roku — mówi Krzysztof Janicki, p.o. prezesa Banku Przemysłowego.

Niewykluczone, że nowy partner banku będzie mógł objąć większościowy pakiet akcji. O tym zadecyduje Union Group, główny akcjonariusz BP.

Sytuacja firmy jest niewesoła. W 2001 r. bank zanotował stratę sięgającą 9,2 mln zł. Wynikła ona w głównej mierze z konieczności tworzenia rezerw. Dokapitalizowanie przez nowego inwestora pozwoli przede wszystkim na zasilenie funduszy własnych banku i utrzymanie współczynnika wypłacalności na bezpiecznym poziomie.

— Obecnie współczynnik wypłacalności wynosi ponad 11 proc., ale ma on tendencję do stopniowego obniżania się. Bank powinien więc wyrównać kapitały własne —uważa Krzysztof Janicki.

BP realizuje plan naprawczy. Zarząd opracował strategię na najbliższe trzy lata. Jednym z jej głównych punktów będzie stopniowe odchodzenie od obsługi klientów korporacyjnych w kierunku klientów detalicznych i małych firm, oraz jednostek samorządowych. Bank zamierza także wprowadzać nowe usługi. Niewykluczone, że w ofercie pojawią się usługi za pośrednictwem kanałów elektronicznych. Będzie to jednak zależało od sytuacji finansowej łódzkiej spółki.

— Zamierzamy także skoncentrować się na obsłudze klientów detalicznych, małych firm oraz jednostek samorządowych — twierdzi Krzysztof Janicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank Przemysłowy znów wypatruje inwestora