Bank Rosji ostrzega przed bitcoinem

opublikowano: 27-01-2014, 19:24

Chcesz używać w Rosji bitcoina, popularnej ostatnio wirtualnej waluty? Lepiej bądź ostrożny, w przeciwnym razie możesz być – już w realnym życiu - oskarżony o działalność przestępczą, ostrzegł Bank Rosji.

Choć już w ubiegłym roku German Graf, szef największego rosyjskiego pożyczkodawcy, Sbierbanku stwierdził, że instytucja może emitować elektroniczną walutę, taką jak bitcoiny wspólnie z Yandex’em, najpopularniejszą rosyjską wyszukiwarką, jednak w poniedziałek Bank Rosji wydał odnośnie wirtualnych walut bardzo negatywny komentarz.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Bank centralny uważa, że istnieje ogromne ryzyko spekulacyjne związane z tego typu pieniędzmi i kredytodawcy oraz firmy finansowe powinny trzymać się z daleka od wymiany wirtualnych walut na towary czy prawdziwe pieniądze, jak ruble. Bank Rosji przypomniał, że wystawianie „substytutów pieniądza” jest zabronione w Federacji Rosyjskiej.

Na swojej stronie internetowej Bank Rosji ostrzega, że osoba prawna która chce korzystać z walut wirtualnych do zakupu towarów, usług lub prawdziwego FX , będzie uznana za potencjalnego zaangażowanego w wątpliwe operacje, co według rosyjskich przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu ma charakter kryminalny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, The Wall Street Journal

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu