Bank Rosji zamierza dalej obniżać stopy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-04-2022, 14:10

Elvira Nabiullina, szefowa Banku Rosji uważa, że możliwe są dalsze obniżki stóp procentowych i to już podczas najbliższego posiedzenia rosyjskich władz monetarnych, donosi Reuters.

Elvira Nabiullina, szefowa Banku Rosji
Elvira Nabiullina, szefowa Banku Rosji
fot. Bloomberg

Według Nabiulliny, w grę wchodzić może redukcja benchmarkowej stopy z poziomu 17 proc. do jakiego obniżono ją kilkanaście dni temu. Kolejne posiedzenie zaplanowane jest na 29 kwietnia.

Jak podkreśliła Nabiullina, awaryjna podwyżka stóp procentowych przez bank centralny do 20 proc. pod koniec lutego pomogła ustabilizować rubla i przezwyciężyć gwałtowny wzrost inflacji. Teraz bank jest gotowy na dalsze złagodzenie polityki pieniężnej.

Takie działania banku centralnego mają wspomóc gospodarkę dotknięta zachodnimi sankcjami za inwazję na Ukrainę.

Szefowa Banku Rosji ostrzegła, że Rosja, która w 2021 r. odnotowała największy wzrost gospodarczy od 13 lat, teraz przejdzie zmiany strukturalne, ponieważ jej dostęp do globalnego systemu finansowego i handlu jest mocno ograniczony.

Problemy mogą pojawić się nawet w przypadku produkcji o wysokim stopniu lokalizacji, gdy nastąpiła już dość duża substytucja importu – powiedziała Nabiullina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane