Bank Światowy da 800 mln zł

Maria Trepińska
01-07-2003, 00:00

Najwcześniej jesienią rząd uzyska 200 mln USD (800 mln zł) pożyczki z Banku Światowego na restrukturyzację górnictwa. Nic za darmo. Bank postawił ostre warunki, w tym m.in. ograniczenie wydobycia węgla, co wiąże się z likwidacją siedmiu kopalni.

Trwają negocjacje w sprawie uzyskania trzeciej pożyczki z Banku Światowego (BŚ) na restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-06. BŚ przedstawił listę pytań do resortu gospodarki. Od odpowiedzi uzależniony jest dalszy postęp w rozmowach.

— Warunkiem udzielenia pożyczki przez Bank Światowy jest program restrukturyzacji branży, który zatwierdzi rząd. Chodzi o to, aby do górnictwa nie było dopłat, a branża stała się konkurencyjna po wejściu do Unii Europejskiej — mówi Jacek Wojciechowicz, rzecznik BŚ w Warszawie.

Rzecz w tym, że program rządowy wymaga korekty, bo obowiązujący dotychczas z 28 stycznia 2003 r. już się zdezaktualizował. 17 czerwca Rada Ministrów zapoznała się z „Informacją o realizacji restrukturyzacji górnictwa z uwzględnieniem barier zagrażających wykonaniu poszczególnych zadań oraz kroków zmierzających do ich przezwyciężenia”. Teraz powinna nastąpić korekta rządowego programu, a do parlamentu trafić projekty odpowiednich ustaw.

— Ze względu na negocjacje i procedury podpisanie umowy nastąpi najwcześniej za 2-3 miesiące — szacuje Jacek Wojciechowicz.

BŚ oczekuje ograniczenia wydobycia węgla o 14 mln ton w 2003 r. Oznacza to, że jeszcze w tym roku ma być wstrzymana produkcja w 7 kopalniach z 37 funkcjonujących. Do końca roku z górnictwa ma odejść 8 tys. osób, a do 2006 r. — 35 tys.

— Należy też zaniechać eksportu węgla, ponieważ jest on nierentowny — dodaje Jacek Wojciechowicz.

Deklaracje BŚ przyjmowane są z niepokojem przez pracowników Węglokoksu, który zatrudnia około 300 osób. Spółka eksportuje ponad 21 mln ton węgla rocznie.

BŚ oczekuje także przyśpieszenia prywatyzacji m.in. KWK Bogdanka oraz Katowickiego Holdingu Węglowego.

— Cieszy nas deklaracja, że ruszy proces prywatyzacji kopalni — mówi Mirosław Taras z KWK Bogdanka.

Jeszcze nie przesądzono, na co zostaną przeznaczone środki uzyskane z pożyczki BŚ. Irena Herbst, wiceminister gospodarki, zapewnia, że głównie na instrumenty osłonowe dla zwalnianych.

— Przygotowaliśmy pakiet propozycji dla odchodzących z kopalni — mówi Irena Herbst.

BŚ zamierza udzielić budżetowi państwa dwóch pożyczek PSAL (Programmmatic Structural Adjustment Loan) wysokości 200 mln USD (pierwsza transza może być wypłacona w 2003 r.) oraz jednej tzw. pożyczki inwestycyjnej wysokości 100 mln USD, przeznaczonej na likwidację fizyczną kopalń. Możliwe jest również uzyskanie zaliczki 5 mln USD przeznaczonej na przygotowanie projektów pożyczek PSAL i inwestycyjnej. Szczegółowe warunki ich udzielenia nie zostały sprecyzowane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bank Światowy da 800 mln zł