Bank Światowy ma pomysł na reformę

Wiktor Krzyżanowski
24-04-2003, 00:00

Dziś zaprezentowany zostanie raport Banku Światowego, kreślący ścieżkę naprawy finansów publicznych w Polsce. Mimo że dokument zebrał już świetne recenzje, wciąż nie wiadomo, czy ktokolwiek z niego skorzysta.

„Strategia finansów publicznych na rzecz wzrostu — analiza wydatków publicznych” to nazwa przygotowanego przez Bank Światowy raportu, który dziś zostanie zaprezentowany publicznie.

Dokument, który od kilku tygodni krąży wśród ekonomistów, zbiera bardzo dobre recenzje.

— Dotąd nie mieliśmy do czynienia z prawdziwą reformą. Plan Grzegorza Kołodki, ministra finansów, to moim zdaniem antyreforma, która prowadzi do wzrostu fiskalizmu. Projekt Jerzego Hausnera, ministra gospodarki i pracy, to półreforma, pozytywna w skali mikro, ale komplikująca sytuację budżetu i finansowana drukiem pustego pieniądza. Prawdziwą reformą jest dopiero to, co zaprezentuje dziś Bank Światowy — mówił na spotkaniu w naszej redakcji Krzysztof Rybiński, główny ekonomista BPH PBK.

Problem polega na tym, że ekonomiści Banku Światowego w swoim raporcie zawarli zalecenie, które od przynajmniej dwóch lat formułuje pod adresem rządu i resortu finansów większość ekonomistów. Na razie bezskutecznie.

Eksperci z Banku Światowego nie ograniczają się jednak tylko do ogólnych i dobrze znanych zaleceń w stylu „trzeba ciąć wydatki budżetu”. Dokonali oni pełnej analizy sytuacji finansów publicznych i na tej podstawie stworzyli zalecenia, które powinny pomóc zarówno w sanacji i uzdrowieniu budżetu, jak i w lepszym wykorzystaniu środków publicznych na cele wspierające wzrost gospodarczy.

Przed systemem finansów publicznych w Polsce stoją dwa wyzwania. Pierwszym jest dostosowanie budżetu do członkostwa Polski w UE i związanych z tym konsekwencji. Drugim — utrzymanie stabilnej sytuacji finansów publicznych w dłuższej perspektywie z jednoczesnym przeorientowaniem wydatków z konsumpcji na inwestycje.

Nie ma cudów, sytuacja urosła do tak dużego problemu, że trzeba zaciskać pasa — piszą autorzy raportu.

Dodają jednak, że nie chodzi o proste cięcia wydatków budżetowych — w głównej mierze przeznaczanych na cele socjalne — ale o ich racjonalizację i lepsze wykorzystanie.

Realizacja naszych zaleceń nie tylko nie oznacza, że ktokolwiek straci środki do życia, ale też pozwala na redukcję obciążeń podatkowych — twierdzą eksperci Banku Światowego.

Główne zalecenie, wynikające z raportu, dotyczy oszczędności w ramach systemu opieki społecznej.

W porównaniu z innymi krajami Polska proporcjonalnie za dużo wydaje na cele socjalne. Zbyt łatwy jest dostęp do rent, różnego rodzaju zasiłków i emerytur. Racjonalne wydawanie tych środków pozwoli lepiej je wykorzystać i sporo zaoszczędzić — czytamy w raporcie.

Ekonomiści Banku Światowego zalecają także zwiększenie wydajności i precyzji wydawania środków na opiekę zdrowotną i edukację — czyli inwestycje w kapitał ludzki. Twierdzą także, że Polskę czeka poniesienie znacznych nakładów na rozwój dróg. Pilnych działań i strategii rządu wymaga także poprawa konkurencyjności i wydajności polskiej produkcji rolnej, co pomogłoby w potrzebnej — zdaniem autorów raportu — aktywizacji regionów wiejskich.

Reformy wymaga także sama „technologia” tworzenia i realizacji budżetu państwa.

Należy podjąć prace w celu stworzenia skonsolidowanego bilansu finansów publicznych, co umożliwi skuteczniejsze zarządzanie państwową kasą i pozwoli na lepszą kontrolę nad realizacją poszczególnych strategii. Budżet powinien mieć też audytora w postaci Najwyższej Izby Kontroli. Obecnie finanse publiczne są zbyt mocno rozdrobnione, nie ma w nich orientacji na efektywne wykorzystanie środków — ostrzegają eksperci.

Dodają, że w Polsce nie ma powiązania między procesem formułowania polityki rządu i konstrukcją budżetu, a zapisywane w ustawie wielkości wydatków na cele socjalne nijak się nie mają do gospodarczej rzeczywistości. Eksperci banku radzą także ograniczyć nadmierne wykorzystanie instrumentów pozabudżetowych, choćby poręczeń i gwarancji czy zasilania słabych państwowych firm akcjami częściowo sprywatyzowanych spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Bank Światowy ma pomysł na reformę