Banki centralne bez większego wpływu na GPW

Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ
opublikowano: 14-06-2018, 19:56

Z czysto informacyjnego punktu widzenia dzisiejsza sesja była najważniejszą w tym tygodniu. O poranku bowiem inwestorzy reagowali na wczorajszą decyzje FOMC o zaostrzeniu polityki pieniężnej, a po południu analizowali doniesienia z EBC. W Europie Zachodniej i na rynku walutowym wygenerowało to sporą zmienność, ale na warszawskim parkiecie tak istotnej reakcji nie zaobserwowano.

Przynajmniej w teorii dla GPW poczynania obu banków centralnych są niezmiernie istotne. Działalność Rezerwy Federalnej przekłada się bowiem na zachowanie całego spektrum rynków wschodzących, którego jesteśmy częścią. Z kolei poczynania EBC są ważne dla naszego największego partnera handlowego, jakim są Niemcy. O poranku rzeczywiście można było dostrzec wpływ wczorajszego jastrzębiego tonu z USA. Był on negatywny i prowadził do spadków najpierw w Azji, a później w Europie. Amerykański bank centralny nie tylko bowiem podniósł stopy procentowe, ale również zrewidował swoje oczekiwania co do sumarycznej ilości podwyżek w tym roku z trzech do czterech. Zmiana nie była jednak tak istotna, jak mogła się na pierwszy rzut wydawać, gdyż wiązała się ze zmianą stanowiska tylko jednego członka monetarnego gremium. Tym samym po porannym przesunięciu w dół nastała faza wyczekiwania na decyzję EBC. 

Frankfurcka instytucja przedstawiła dzisiaj dość bogaty komunikat, w którym również sygnalizowała zaostrzenie swojej polityki. Czyniła to jednak w niezwykle łagodny sposób. Otóż program ilościowego luzowania nie zakończy się nagle, ale po wrześniu zostanie zmniejszony o połowę i w tym okrojonym stanie dotrwa do końca roku. Ponadto zasygnalizowano, że stopy procentowe pozostaną bez zmian przynajmniej do końca lata przyszłego roku. W tym samym czasie w USA doczekamy być może aż czterech kolejnych podwyżek, więc zrozumiała była reakcja rynkowa, która wiązała się ze sporym osłabieniem euro oraz wyraźnym wzmocnieniem indeksów w Europie Zachodniej. Na GPW ten optymizm nie był jednak kopiowany. Główny indeks odrobił tylko poranne zniżki i sesję zakończył blisko wczorajszego zamknięcia. W praktyce więc, mimo teoretycznie bogatego w wydarzenia dnia, sesja była dla inwestorów neutralna, a wysokość generowanych obrotów wciąż pozostawiała sporo do życzenia. Jutro ten stan rzeczy na krótko się zmieni, co związane będzie z wygasaniem czerwcowej serii instrumentów pochodnych. Tydzień zakończyć się może jednak bez większej zmiany, mimo bogatego ładunku polityczno-gospodarczego jaki przyniósł.  

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ

Polecane