Banki centralne prawdopodobnie sprzedają złoto

Bloomberg, MD
opublikowano: 19-05-2022, 08:44
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Złoto składowane w Banku Anglii oferowane jest z nietypowo dużą zniżką, co może oznaczać, że banki centralne chcą szybko je sprzedać, informuje Bloomberg.

Bank Anglii składuje ponad 5,6 tys. ton złota należącego do innych banków centralnych, a także banków komercyjnych. Złoto należące do banków centralnych zwykle jest handlowane między dużymi instytucjami, a ceny w tych transakcjach różnią się zaledwie o centy od kursu rynkowego, przypomina Bloomberg. Jednak w ostatnich dniach złoto znajdujące się w Banku Anglii oferowane było nawet o 1 USD poniżej benchmarkowego kursu giełdy w Londynie, dowiedziała się nieoficjalnie agencja. Według jednego z traderów, tak duże dyskonto pojawia się zwykle kiedy instytucja taka jak bank centralny sprzedaje dużą część rezerw aby zwiększyć ilość posiadanych dolarów lub innej waluty.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bloomberg przypomina, że w ubiegłym roku banki centralne kupiły łącznie 456 ton złota, głównie te z gospodarek wschodzących w ramach polityki większego dywersyfikowania rezerw. W tym roku popyt może jednak się zmniejszyć, bo instytucje wolą trzymać dolara, który zmierza do największego rocznego umocnienia od 7 lat dzięki zacieśnianiu polityki monetarnej przez Fed.

Informatorzy Bloomberga twierdzą, że dyskonto oferowane przy sprzedaży złota składowanego w Banku Anglii zmniejszyło się od kiedy sięgało 1 USD na uncji, ale wciąż pozostaje wyższe niż normalnie.

Cena złota spadła już o 12 proc. od tegorocznego maksimum z marca. W czwartek rano kurs uncji kruszcu z czerwcowych kontraktów spada o 0,2 proc. do 1811,70 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane