Złoto składowane w Banku Anglii oferowane jest z nietypowo dużą zniżką, co może oznaczać, że banki centralne chcą szybko je sprzedać, informuje Bloomberg.
Bank Anglii składuje ponad 5,6 tys. ton złota należącego do innych banków centralnych, a także banków komercyjnych. Złoto należące do banków centralnych zwykle jest handlowane między dużymi instytucjami, a ceny w tych transakcjach różnią się zaledwie o centy od kursu rynkowego, przypomina Bloomberg. Jednak w ostatnich dniach złoto znajdujące się w Banku Anglii oferowane było nawet o 1 USD poniżej benchmarkowego kursu giełdy w Londynie, dowiedziała się nieoficjalnie agencja. Według jednego z traderów, tak duże dyskonto pojawia się zwykle kiedy instytucja taka jak bank centralny sprzedaje dużą część rezerw aby zwiększyć ilość posiadanych dolarów lub innej waluty.

Bloomberg przypomina, że w ubiegłym roku banki centralne kupiły łącznie 456 ton złota, głównie te z gospodarek wschodzących w ramach polityki większego dywersyfikowania rezerw. W tym roku popyt może jednak się zmniejszyć, bo instytucje wolą trzymać dolara, który zmierza do największego rocznego umocnienia od 7 lat dzięki zacieśnianiu polityki monetarnej przez Fed.
Informatorzy Bloomberga twierdzą, że dyskonto oferowane przy sprzedaży złota składowanego w Banku Anglii zmniejszyło się od kiedy sięgało 1 USD na uncji, ale wciąż pozostaje wyższe niż normalnie.
Cena złota spadła już o 12 proc. od tegorocznego maksimum z marca. W czwartek rano kurs uncji kruszcu z czerwcowych kontraktów spada o 0,2 proc. do 1811,70 USD.