Banki ciągną w górę giełdowe indeksy

Łukasz Wróbel, Noble Securities
opublikowano: 19-01-2012, 16:16

Dalsza poprawa nastrojów na amerykańskim rynku pracy i rynku nieruchomości, lekki spadek inflacji w USA oraz przyzwoite wyniki finansowe dużych spółek sprawiły, że giełdowe indeksy na Wall Street kontynuowały wzrosty.

Największe amerykańskie banki znajdują się w samym środku sezonu publikacji wyników finansowych za IV kw. 2011r.

Do tej pory większość z nich, może za wyjątkiem Wells Fargo, nie dostarczyła inwestorom szczególnych powodów do optymizmu. Citigroup musiał w 2011 r. odpisać z tytułu złych kredytów ok. 20 mld USD, czyli blisko dwukrotność zysku netto z całego roku, a Goldman Sachs, któremu z coraz większym trudem przychodzi zarabianie na obracaniu instrumentami na rynkach finansowych, zabrał się zdecydowanie za cięcie kosztów. W czwartek sektor bankowy w największym stopniu przyczynił się do kontynuacji wzrostów zarówno w USA, jak i w Europie. Około pół godziny przed rozpoczęciem sesji na Wall Street akcje Bank of America, który opublikował wyniki zgodne z oczekiwaniami analityków (2mld USD zysku netto w IV kw.), drożały o ok. 4 proc., a akcje Goldman Sachs o blisko 7 proc.

Europejskiemu sektorowi finansowemu niewątpliwie pomógł komunikat niemieckiego Commerzbanku, który zasugerował, że bank podjął już właściwe kroki w celu zwiększenia bazy kapitałowej, aby sprostać wchodzącym wkrótce w życie nowym, surowszym wymogom regulatorów. Ponadto przewodniczący EBC stwierdził, że specjalne programy banku centralnego zaczynają działać, a w lutowym przetargu, według niego, banki zgłoszą się po mniejszą wartość trzyletnich pożyczek. Kurs pary euro-dolar znalazł się najwyżej od 5 stycznia br., choć trzeba zauważyć, że nie brakowało rozczarowujących informacji, jak np. prognoza MFW mówiąca o spadku PKB Włoch w 2012 r. o 2,2 proc.

WIG20 nie przerwał niekorzystnej dla krajowych inwestorów tendencji i po południu, podobnie jak od początku roku, pozostawał w tyle z głównymi europejskimi indeksami. Ok. godz. 15.30 rósł zaledwie o 0,2 proc., podczas gdy francuski CAC40 i londyński FT-SE zyskiwały na wartości po 1,5 proc., a węgierski BUX ok. 2 proc. Na rynku walutowym złoty najprawdopodobniej skończył kreślenie formacji odwrócenia trendu na średnioterminowych wykresach dziennych. W najbliższym czasie należy spodziewać się korekty osłabiającej naszą walutę, lecz w perspektywie kilku tygodniu na wykresach korzystniej przedstawia się sytuacja inwestorów liczących na umocnienie złotego. Po południu dolar kosztował 3,35 PLN, euro 4,33 PLN, a frank 3,58 PLN. Najświeższe dane makroekonomiczne z Polski pokazały, że produkcja przemysłowa w grudniu rosła w szybkim tempie (7,7 proc.r/r), a inflacja producentów spadła z blisko 9 proc. do 8,1 proc. r/r


To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel, Noble Securities

Polecane