Banki oczekują hamowania gospodarki Chin przez COVID-19

opublikowano: 01-04-2022, 08:12

Morgan Stanley obniżył prognozę wzrostu PKB Chin w tym roku, a Citigroup spodziewa się spadku jego tempa w drugim kwartale z powodu lockdownów wprowadzonych w Chinach w reakcji na nasilenie się epidemii koronawirusa, informuje Bloomberg.

Morgan Stanley obniżył prognozę wzrostu PKB Chin w 2022 roku z 5,1 proc. do 4,6 proc. Argumentuje, że chińska gospodarka odczuje w nadchodzących miesiącach negatywne skutki ekonomiczne ścisłej realizacji polityki „zero tolerancji” wobec zakażeń COVID-19 w kraju.

Ekonomiści Citigroup szacują, że lockdowny wprowadzane w ostatnim czasie w Chinach obniżą tempo wzrostu PKB w drugim kwartale o 0,9 pkt. procentowego.

Opublikowany w piątek, nieoficjalny wskaźnik aktywności przemysłu Chin spadł do 48,1 w marcu z 50,4 w lutym. Odczyt poniżej 50 oznacza spadek aktywności. Odczyt wskaźnika jest najniższy od lutego 2020 roku, czyli początku pandemii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane