Banki podniosą ceny samorządom

opublikowano: 21-01-2016, 22:00

Marże kredytowe mogą wzrosnąć nawet o 100 proc., ale gminy nie muszą się bać. W coraz mniejszym stopniu finansują się długiem, a podaż kredytów nie powinna spaść.

Hasło „dobra zmiana” dla samorządowców (JST), niestety, będzie prawdopodobnie oznaczać wzrost kosztów kredytowania. Ceny finansowania pójdą w górę w związku z wprowadzeniem podatku bankowego, który najmocniej uderzy w niskomarżowe produkty przynoszące bankom niewielki dochód. A takie są właśnie kredyty dla samorządów.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

Zaliczają się do produktów bardzo bezpiecznych i dzięki niskim kosztom ryzyka — tanich dla dłużnika. Standardowa marża uzyskiwana w przetargach na finansowanie bankowe wynosiła w 2015 r. 0,6-0,7 pkt. proc., choć zdarzały się niższe. Bankowcy zapowiadają, że o takich cenach samorządowcy mogą zapomnieć.

— Po zsumowaniu kosztu podatku w wysokości 0,44 pkt. proc., choć wartość brutto wynosi 0,54 pkt. proc., kosztu pozyskania finansowania, premii za płynność i składek na BFG minimalna marża będzie zaczynać się od 1 pkt. proc. — mówi szef pionu bankowości korporacyjnej w jednym z banków. Wyjaśnia, że podwyżki nie będą efektem prostego przeniesienia kosztu podatku na klienta, lecz wynikają z charakteru produktów kredytowych na rynku samorządowym.

— Udzielając kredytu firmie, bank może kompensować sobie niższe oprocentowanie przychodami z innych dodatkowych produktów i usług. W przypadku finansowania samorządów możliwości są bardzo ograniczone. Przetarg na kredyt dotyczy zazwyczaj tylko finansowania, a podstawowym kryterium jest cena — mówi dyrektor departamentu finansowania sektora publicznego w jednym z banków.

Jego zdaniem wzrost cen jest nieunikniony, jeśli banki mają nadal kredytować samorządy, ale nie będą to drastyczne podwyżki, rujnujące finanse sektora JST. Marże pójdą w górę, jednak przy historycznie niskich stopach procentowych łączne oprocentowanie nadal będzie relatywnie niskie. Nawet po podwyżce cen do ponad 1 pkt. proc. przy dzisiejszym poziomie WIBOR koszty kredytu będą mniejsze niż kilka lat temu.

Nadwyżka bieżąca JST

O ile podatek bankowy uderzy w ceny finansowania, to raczej nie powinien wpłynąć negatywnie na wolumen kredytów. Ekonomiści Pekao spodziewają się dodatniej dynamiki w tym roku za sprawą rosnącego popytu na finansowanie potrzebne do realizacji inwestycji wspieranych funduszami unijnymi z nowej perspektywy. Fitch Ratings szacuje wartość zadłużenia JST w latach 2016-17 na 71 mld zł, czyli nieznacznie więcej niż w 2014 r. Agencja zwraca uwagę na znacząco niższy niż w poprzednich latach poziom relacji długu do dochodów.

W tym i przyszłym roku wyniesie 38 proc., podczas gdy w latach 2013-15 zadłużenie sięgało 42 proc. dochodów. Maurycy Michalski, analityk Fitch Ratings, wskazuje na jeszcze jeden ciekawy aspekt: — Apetyt kredytowy JST nieco zmalał, gdyż rosnące z roku na rok nadwyżki bieżące umożliwiły finansowanie inwestycji w większym stopniu z własnych funduszy — mówi Maurycy Michalski.

Zastrzega, że są to zagregowane dane dla całego sektora i sytuacja poszczególnych samorządów może się znacząco różnić, ale JST jako całości udało się w ostatnich latach w pewnym stopniu ograniczyć konieczność finansowania inwestycji długiem. Coraz większe znaczenie w budżetach samorządów zyskują też obligacje, których wartość po 11 miesiącach 2015 r. (najnowsze dane) wyniosła 19,2 mld zł i była niewiele niższa niż w całym 2014 r. — 19,1 mld zł. W ubiegłym roku papiery dłużne stanowiły już 30 proc. zadłużenia samorządów.

Walka o duże samorządy

W kontekście presji na ceny bardzo ciekawie rysują się zaplanowane na ten rok dwa przetargi na obsługę budżetów Warszawy i Łodzi. W poprzednich latach konkury banków o względy potężnych samorządów prowadziły do krwawych wojen cenowych i kończyły się ofertami z ujemnymi marżami na części usług oferowanych miastom oraz minimalnym zyskiem na całości obsługi. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu