Czytasz dzięki

Banki pogrążają gospodarkę Wietnamu

KMK
opublikowano: 05-10-2012, 00:00

Ze względu na piękne góry i rozległe plaże Wietnam nie ma problemów z przyciągnięciem turystów. Gorzej jest z inwestorami finansowymi. Po złotej dekadzie reform i silnego wzrostu gospodarczego kraj popadł w kryzys. Wysoka inflacja, długi i rozchwiana giełda podkopują reputację Wietnamu uważanego wcześniej za gwiazdę rynków azjatyckich. Agencja Moody’s obcięła rating Wietnamu do poziomu śmieciowego, a wartość inwestycji zagranicznych spadła o 31 proc. od początku roku.

Przyczyną kłopotów są nadużycia w systemie bankowym, a także zbyt liberalna polityka kredytowania prowadzona przez instytucje finansowe.

— Zalecamy szczególną ostrożność przy inwestycjach w Wietnamie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy — mówi Aninda Mitra, ekonomista banku ANZ.

Bank centralny Wietnamu donosi, że odsetek złych długów wzrósł o 8,6 proc. w lipcu. To ponaddwukrotnie więcej niż wcześniejsze prognozy. Niektórzy analitycy twierdzą, że prawdziwy wynik może być nawet trzykrotnie większy od oficjalnych danych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KMK

Polecane