Banki powstrzymują dolara

Mariusz Potaczała
opublikowano: 21-06-1999, 00:00

Banki powstrzymują dolara

Wszyscy oczekują na dane dotyczące PKB, które mają być formalnym potwierdzeniem korzystnego rozwoju sytuacji w Polsce. Spodziewamy się, iż złoty będzie nadal utrzymywał się w trendzie wzrostowym, jednak tempo umacniania powinno zmaleć. Jesteśmy przekonani, że w dłuższym okresie złoty będzie zmierzać nawet do 7 proc. powyżej parytetu, chociaż w najbliższym tygodniu 5-proc. poziom odchylenia może skłonić inwestorów do ponownego realizowania zysków i przez to tempo aprecjacji polskiej waluty może zostać spowolnione.

WALUTA EUROPEJSKA nie wykorzystała swojej szansy na trwalsze umocnienie w ubiegłym tygodniu. Jeszcze w piątek, 11 czerwca aprecjacja euro załamała się powyżej poziomu 1,0550 USD/EUR, po wiadomości, że wojska rosyjskie wkroczyły do Kosowa. W miarę jak kolejne dobre wskaźniki gospodarcze w krajach Unii Europejskiej (wzrost produkcji przemysłowej, poprawa klimatu inwestycyjnego, oczekiwania co do większego od zakładanego wzrostu gospodarczego) nie były w stanie podnieść notowań euro, rynek coraz bardziej zaczynał wątpić w odwrócenie dotychczasowego trendu. W tej sytuacji banki centralne Japonii oraz z Europy zdecydowały się na wspólną interwencję.

POŁĄCZENIE SIĘ dało obopólne korzyści dla obydwu uczestników, kupując euro za jena Japończycy osłabili swoją walutę, a europejska jednostka monetarna zyskała 100 punktów, umacniając się powyżej poziomu 1,0400.

MIMO że oficjalnie żaden bank nie przyznał się do interwencji, sytuacja była jasna dla wszystkich. Może to być przełom w notowaniu kursu euro, gdyż po takiej akcji mało kto odważy się zajmować krótkie pozycje. W nadchodzącym tygodniu oczekujemy oscylowania kursu euro w przedziale 1,0320-1,0570.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Banki powstrzymują dolara