Banki prognozują wzrost zysku netto

PAP
opublikowano: 10-04-2014, 18:13

Banki komercyjne prognozują, że w 2014 r. ich łączny zysk netto wzrośnie o 1,1 proc. rdr do 14,626 mld zł.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Planują na ten rok dalszy wzrost portfela należności od sektora niefinansowego, który ma wynieść 9,3 proc. - wynika z ankiety Komisji Nadzoru Finansowego.

KNF podała, że wyniki większości banków komercyjnych mają być na koniec 2014 r. wyższe od tych, jakie miały na koniec 2013 r.

Banki komercyjne planują dalszy rozwój działalności, co wyraża się prognozowanym wzrostem sumy bilansowej o 7,0 proc. Banki planują dalszy wzrost portfela należności od sektora niefinansowego, który ma wynieść 9,3 proc.

"Banki komercyjne zakładają, iż w 2014 r. będą kredytowały w dużej mierze przedsiębiorstwa, wobec czego portfel należności od przedsiębiorstw miałby odnotować wzrost aż o 18,4 proc. Znacznie ostrożniej zakładana jest zmiana w portfelu należności od gospodarstw domowych, który miałby powiększyć się o 5,0 proc." - podano w raporcie KNF.

Banki spodziewają się też, że jakość portfela należności od sektora niefinansowego w 2014 roku nieznacznie się pogorszy, z 8,6 proc. do 8,7 proc. Instytucje planują, że na koniec roku wskaźnik pokrycia odpisami należności z utratą wartości wzrośnie dla portfela należności od przedsiębiorstw z 46,8 proc. do 51,8 proc. Dla gospodarstw domowych wskaźnik ten ma pozostać na praktycznie niezmienionym poziomie.

Według planów banków rozwój działalności będzie finansowany w głównej mierze przez zebrane depozyty, głównie od sektora niefinansowego, które mają wzrosnąć o 9,9 proc. Prognoza dla depozytów sektora finansowego to spadek o 5,1 proc. Ankieta zakłada 7,5 proc. wzrost depozytów gospodarstw domowych i 17,2 proc. wzrost depozytów przedsiębiorstw.

Współczynnik wypłacalności sektora ma według banków spaść do 15,35 proc. z 15,85 proc. w 2013 roku. Współczynnik Tier 1 z kolei ma wynieść 13,92 proc. na koniec 2014 roku wobec 14,19 proc. na koniec 2013 roku.

W ankiecie banki zostały proszone o wyliczenie planowanego poziomu funduszy własnych także według zasad obowiązujących do końca 2013 roku. Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe zasady dotyczące adekwatności kapitałowej – pakiet CRR/CRD IV.

Ankieta dotycząca planów finansowych została przygotowana przez KNF w oparciu o badanie ankietowe wśród wszystkich banków komercyjnych działających w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Banki prognozują wzrost zysku netto