Czytasz dzięki

Banki spółdzielcze rozwiną swoje systemy IT

  • PAP
opublikowano: 22-05-2019, 17:08

Banki spółdzielcze zawarły w środę porozumienie z firmami informatycznymi dotyczące wprowadzenia jednolitych standardów oraz cyberbezpieczeństwa, poinformował Związek Banków Polskich.

List intencyjny w tej sprawie podpisały: Bank Polskiej Spółdzielczości SA, SGB – Bank S.A., a także firmy informatyczne obsługujące IT w bankowości spółdzielczej, do których należą: Asseco Poland SA, NOVUM Sp z o.o., Softnet Sp. z o.o., SABA SERVICE Sp. z o.o., I-BS.pl Sp z o.o. oraz Związek Banków Polskich i Krajowy Związek Banków Spółdzielczych.

Według informacji przysłanej przez ZBP, celem porozumienia jest współpraca przy opracowaniu i wdrożeniu w sektorze bankowości spółdzielczej jednolitego standardu BS API oraz opracowaniu rozwiązań informatycznych wykorzystywanych przez banki spółdzielcze w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Wskazano, że podpisanie porozumienia ma przyczynić się do wzmocnienia działań na rzecz bankowości spółdzielczej w obszarze API. Interfejs API (Application Programming Interface) stanowi wejście do programu komputerowego i pozwala na komunikowanie się pomiędzy programami komputerowymi.

Jak wyjaśnił PAP Maciej Kostro z ZBP, chodzi o standard, który zostanie zdefiniowany przez banki zrzeszające oraz współpracujące z nimi firmy IT. Ma on zapewnić szybszy rozwój produktów i usług finansowych oferowanych przez banki spółdzielcze. W oparciu o już wypracowane na rynku rozwiązania (np. standard PolishAPI, związany z wdrożeniem dyrektywy PSD2) nowy standard będzie mógł przyczynić się do większej innowacyjności, konkurencyjności i bezpieczeństwa w sektorze bankowości spółdzielczej.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane