Banki tną odsetki od lokat

opublikowano: 11-09-2019, 22:00

RPP na zakończonym właśnie posiedzeniu stóp procentowych nie zmieniła, zmieniło się natomiast w ostatnich tygodniach oprocentowanie wielu lokat. I to na gorsze

Na 3 miesiące

W czołówce lokat trzymiesięcznych z dodatkowymi warunkami przez długi czas utrzymywał się status quo, ale wiele wskazuje na to, że to już przeszłość. W sierpniu z podium zszedł na własne życzenie Getin Noble Bank, który mocno obniżył oprocentowanie lokaty mobilnej — z 4 do 3 proc. We wrześniu ta stawka została utrzymana, ale taką lub wyższą daje 7 innych instytucji. Jedną z nich jest Idea Bank, który we wrześniu zdecydował się jednak na obniżkę oprocentowania lokaty Happy z 4 do 3,8 proc. Do tej pory była to lokata pierwsza wśród równych sobie ze względu na wysoki limit (20 tys. zł, wobec 10-15 tys. zł u konkurentów). Warunkiem koniecznym jej założenia jest posiadanie statusu nowego klienta. W Getin Noble Banku wymóg jest znacznie bardziej liberalny — trzeba po prostu zainstalować aplikację mobilną.

W trójce banków, które zajmują podium, wymogi są wyższe. W Banku Millennium trzeba założyć konto osobiste i skutecznie polecić rachunek 360 stopni znajomemu albo samemu przyjść z polecenia. W obu wypadkach trzeba ponadto zrealizować płatności bezgotówkowe kartą lub Blikiem na 360 zł w ciągu 30 dni od założenia konta. W Nest Banku też trzeba założyć rachunek osobisty, a Plus Bank naliczy 4 proc. w skali roku tylko tym, którzy nie posiadają żadnych terminowych lokat oszczędnościowych w tym banku. W mBanku na 3,5 proc. mogą liczyć wyłącznie nowi klienci, podobnie jak w Aliorze, który proponuje mniej, bo 3 proc.

Na 2 proc. liczyć można w Idea Banku na lokacie Nr 1, która utrzymała pozycję lidera zestawienia depozytów kwartalnych bez dodatkowych warunków. Limit wkładu to 1 mln zł.

Na dalszych miejscach bez zmian — kilka propozycji z tym samym oprocentowaniem ma Plus Bank (1,6 proc.), tyle samo daje Toyota Bank, a niewiele mniej Getin Bank i neoBank. Wśród większych banków najlepszą propozycję ma Bank Millennium (0,75 proc.), a nieznacznie mniej odsetek doliczy Alior Bank (0,7 proc.).

Na 6 miesięcy

Podwyżka oprocentowania lokat 6-miesięcznych w Nest Banku to był krótki zryw, a we wrześniu sytuacja wróciła do normy. Co prawda bank pozostał liderem, bo nie zmienił parametrów lokaty Witaj (wyróżnia się wysokością oprocentowania, ale też długą listą warunków koniecznych do spełnienia, m.in. trzeba przelewać wynagrodzenie na powiązany rachunek osobisty), ale zwolnił miejsce na podium po zaktualizowaniu oprocentowania lokat Lojalnej i Na nowe środki. Na tej pierwszej w lipcu stawka wynosiła 1,95 proc., w sierpniu skoczyła do 2,55 proc., a we wrześniu opadła do 2,0 proc. Zaletą produktu jest wysoki limit wkładu (aż 2 mln zł), ale trzeba dość blisko związać się z bankiem, bo na ROR należy przelewać co miesiąc wynagrodzenie w wysokości co najmniej 1 tys. zł (lub 6 tys. zł w przypadku rachunku firmowego).

W Nest Banku przed miesiącem na lokacie Na nowe środki obowiązywała stawka 2,5 proc., ale obecnie jest to już tylko 1,9 proc. Na lokacie o tej samej nazwie w Getin Banku dostać można więcej, bo 2,1 proc., a jeszcze 0,1 pkt proc. dołoży Idea Bank (depozyt Na nowe środki Plus). Na pierwszej z nich zdeponować można do 100 tys. zł i mogą to być — zgodnie z nazwą — tylko tzw. nowe środki. W praktyce są to pieniądze, które stanowią nadwyżkę ponad złotowe zasoby klienta, przechowywane na koniec dnia 29 sierpnia 2019 r. w Getinie. Wysokość nowych środków jest ponadto pomniejszona o kwoty przekazane na tę lokatę w poprzednich edycjach. W Idea Banku na lokacie Na nowe środki Plus zdeponować można również tylko nowy wkład. Może to być maksymalnie 1 mln zł.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W zestawieniu lokat bez dodatkowych warunków najważniejsza zmiana to obniżenie oprocentowania lokaty Nr 1 w Idea Banku — z 2,1 do 1,9 proc. Przy marnej konkurencji i tak pozwoliło to utrzymać się na najniższym stopniu podium. Wyższe są propozycje Inbanku (2,1 proc.) i Toyota Banku, który od dłuższego czasu wiedzie prym wśród lokat półrocznych dostępnych są dla szerokiego grona klientów.

Na 12 miesięcy

Stopy procentowe bez zmian. Tak pozostanie jeszcze długo — uważają ekonomiści mBanku, którzy krótko skomentowali wczorajszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie kosztu pieniądza. Komentarz był krótki, ale posiedzenie dość długie, co jednak nie musi wcale świadczyć o jakiejkolwiek zmianie w układzie sił w radzie. W tej sytuacji trudno się dziwić, że banki nie biją się o pieniądze klientów, co w szczególności widać po najdłuższych lokatach.

W tej kategorii nie jest niespodzianką, że prym wiodą lokaty pozbawione jakichkolwiek warunków wstępnych. Po 2,3 proc. odsetek w skali roku proponują Inbank (zdeponować można do 50 tys. zł), a także Toyota Bank (lokata Plus). Z podium spadł natomiast Credit Agricole, który jeszcze miesiąc temu proponował 2 proc., a obecnie już tylko 1,8 proc. Oczko wyżej znalazł się Idea Bank, który nadal proponuje 1,9 proc. W Plus Banku na kilku rozwiązaniach otrzymać można 1,8 proc. odsetek.

Wśród lokat z dodatkowymi warunkami mocno z tonu spuścił Nest Bank, który w sierpniowej edycji rankingu zajmował dwie czołowe pozycje. Oprocentowanie lokaty Lojalnej obniżono jednak z 2,65 do 2,1 proc., a depozyt na Nowe środki ma stawkę 2 proc., wobec 2,6 proc. przed kilkoma tygodniami. Dzięki temu na pozycji lidera znalazł się BOŚ Bank, który na Ekolokacie Plus naliczy 2,25 proc. Wyjściowe oprocentowanie to 1,75 proc., ale na bonus w wysokości 0,5 pkt proc. liczyć mogą ci, którzy utrzymają na koncie osobistym średniomiesięczne saldo w wysokości minimum 10 proc. kwoty lokaty w każdym miesiącu kalendarzowym trwania depozytu. Ponadto również w każdym miesiący trzeba dokonać transakcji bezgotówkowych kartą debetową na co najmniej 300 zł. Lokata nie ma limitu.

Za plecami BOŚ czają się Getin, Alior i Idea Bank. W tym ostatnim oprocentowanie lokaty Na nowe środki Plus spadło z 2,3 do 2,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu