Banki zapewnią hossę Europie

opublikowano: 14-01-2018, 22:00

Co się odwlecze, to nie uciecze. Vestor DM twierdzi, że struktura europejskich indeksów przestanie im ciążyć, a zacznie pomagać

Na koniec 2018 r. WIG20 będzie opiewał na 2650 pkt., a rekord wszech czasów zostanie pobity przez WIG w pierwszym kwartale — prognozuje Vestor DM. W pierwszym półroczu biuro oczekuje hossy na światowych rynkach akcji i korekty w drugim. Ma do niej doprowadzić niepewność związana z końcem ilościowego luzowania polityki głównych banków centralnych (tzw. QE). Proces ten najbardziej zaawansowany jest w Stanach Zjednoczonych, a Europejski Bank Centralny zdeklarował na razie swoje zamiary do września 2018 r. — Europejskie akcje zachowają się lepiej niż amerykańskie, bo ostatnio zachowywały się gorzej. Odchylenie wycen spółek europejskich i amerykańskich jest wyjątkowo wysokie. A z drugiej strony kończenie QE jest bardzo korzystne dla sektora finansowego. Udział banków w indeksach europejskich jest zaś większy niż w amerykańskich, a w Polsce jeszcze większy niż w Europie — twierdzi Tomasz Bardziłowski, wiceprezes Vestor DM.

KLUCZOWA SPRAWA: Decyzje dotyczące ilościowego luzowania polityki pieniężnej, będą głównym czynnikiem wpływającym na rynek akcji w 2018 r. — uważa Tomasz Bardziłowski, wiceprezes Vestor DM.
Fot. Marek Wiśniewski

— Spodziewamy się, że najbliższe dwa lata będą dobre, by nie powiedzieć bardzo dobre, dla banków — dodaje Michał Fidelus, analityk sektora finansowego. Z polskich banków Vestor DM poleca Pekao, BZ WBK i Alior.

Makroekonomia pomoże

Vestor DM zakłada, że koniec QE wsparty dobrymi globalnymi danymi makroekonomicznymi powinien przyspieszyć przepływy z rynku obligacji na rynek akcji. Tomasz Bardziłowski uważa przy tym, że akcje na świecie nie są drogie, bo wyceny rosły wraz z poprawą wyników. W skali globalnej powinny one w 2018 r. wzrosnąć o kolejne 10 proc. Istotnym, ale też raczej nieprzewidywalnym czynnikiem ryzyka są tylko kwestie geopolityczne. Analitycy Vestor DM uważają, że w 2018 r. dynamika polskiego PKB może się utrzymać powyżej 4 proc. Oprócz nadal silnej konsumpcji motorem wzrostu ma być odbicie inwestycji, finansowanych z funduszy unijnych.

Z maluchami może być różnie

Średni wskaźnik cena/zysk dla indeksu WIG wynosi obecnie około 12 i jest tylko symbolicznie wyższy od odczytu z końca 2016 r., a na dodatek 2 proc. poniżej średniej trzyletniej. Skupiający małe spółki sWIG80 jest poniżej tej średniej aż o 18 proc., a jego wskaźnik cena/ zysk to mniej niż 10. Tomasz Bardziłowski nie pali się jednak do wieszczenia powrotu hossy na małych spółkach.

— Podchodziłbym do tego selektywnie. Nie twierdzę, że małe spółki będą się gremialnie zachowywać lepiej niż WIG20 — zaznacza Tomasz Bardziłowski. Można odnieść wrażenie, że radzi tzw. grę pod wezwania.

— Przejęcia są tematem, który będzie się pojawiał z kilku powodów. Po pierwsze wyceny wielu małych spółek są atrakcyjne. Po drugie — mamy dobrą sytuację makroekonomiczną w Polsce i Europie. Po trzecie — część spółek nie ma planów pozyskiwania kapitału, a po wprowadzeniu rozporządzenia MAR bycie spółką publiczną wiąże się z wyższymi kosztami. Najbliższe miesiące mogą być wreszcie ostatnimi, w którym da się spółkę tanio z giełdy zdjąć. Jak ruszą Pracownicze Programy Kapitałowe, to napływy na giełdę będą wyższe i wyceny też — podsumowuje Tomasz Bardziłowski. PPK mają ruszyć od 2019 r. Ma to być powiązane z transferem do ZUS 25 proc. obecnych aktywów OFE. Opierając się na obecnych zapowiedziach rządu, Vestor DM szacuje, że bilans napływów i odpływów na warszawską giełdę w wyniku wprowadzenia PPK i zmian w OFE wyniesie w 2019 r. 100 mln zł. W 2020 r. dodatnie saldo ma jednak wynosić 1,9 mld zł.

Preferowana czternastka

Bank Pekao, Alior Bank, BZ WBK, KGHM, CCC, Kruk, Altus TFI, LC Corp, Archicom, Lokum Deweloper, Wawel, Vigo System, Mercator Medical, MZN Property.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane