Banki zawodzą wynikami

Tomasz Furman
opublikowano: 29-05-2001, 00:00

Banki zawodzą wynikami

Początek poniedziałkowej sesji przyniósł kolejną zniżkę subindeksu branżowego reprezentującego notowane na warszawskim parkiecie akcje banków. Prawie 0,6-proc. przecena na otwarciu była przede wszystkim efektem gorszej wyceny pięciu spółek o największym udziale we wskaźniku. Na zamknięciu było już znacznie lepiej, dzięki czemu WIG Banki wzrósł o 0,3 proc.

Sytuacja sektora w dużym stopniu jest pochodną generowanych wyników i oczekiwań co do dalszej efektywności działań realizowanych przez zarządy banków.

Tymczasem przekazane raporty za pierwszy kwartał 2001 roku wskazują, że w zasadzie poza Pekao nikt nie może pochwalić się dobrą dynamiką osiąganych zysków. Powodem tego są przede wszystkim spadające marże osiągane na podstawowej działalności.

Banki ponoszą coraz większe koszty odsetkowe, co jest m.in. efektem powiększania depozytów i pogarszania się salda rezerw z tytułu należności bankowych. Pewne koszty związane są również z rozwijaniem dotychczasowej oferty banków czy przeprowadzanej restrukturyzacji. Zupełnie innym zjawiskiem negatywnie oddziaływującym na cały sektor jest lokowanie środków przez krajowe podmioty gospodarcze w bankach zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Banki zawodzą wynikami