Banki znów pocięły lokaty

Paweł Zielewski, Beata Tomaszkiewicz
02-11-2001, 00:00

Największe banki komercyjne nie przejęły się naciskami rynku, klientów, groźbą utraty depozytów i zaczęły ciąć oprocentowanie lokat. Nikt nie kwapi się do obniżania oprocentowania kredytów.

Rada Polityki Pieniężnej już pięć razy w tym roku zmieniała wartość stóp procentowych. Pięć obniżek nie skłoniło żadnego z liczących się banków do znaczącego obniżenia cen kredytów. Ceny depozytów spadały tak, jak RPP cięła stopy.

Po ostatniej obniżce stóp NBP staniały lokaty w Pekao SA, PBK i BZ WBK. Jedynie BPH nie zdecydował się na cięcie stóp depozytów i skoncentrował się na oprocentowaniu kredytów budowlanych, hipotecznych, remontowych, pożyczek hipotecznych. Zmieniły się też ceny kredytów pomostowych w złotych i walutach obcych, jednak ich stawki oparte są na stopach rynku międzybankowego — WIBOR, LIBOR, EUROLIBOR.

Pekao SA, posądzany o to, że podejmuje decyzje wyłącznie o zmniejszaniu oprocentowania lokat, tym razem obniżył też stopy kredytów. Ale niższe stawki kredytów będą obowiązywały dopiero od 4 grudnia, podczas gdy wartość lokat zmieniła się już w środę.

Oprocentowanie lokaty 12-miesięcznej np. zmniejszone zostało o 1,4 pkt proc. — do 9,1 proc., a półrocznej o 1,3 pkt proc. — do 2,3 pkt proc., czyli 8,8-7,0 proc. Kredyty w banku będą tańsze o 1 pkt proc.

— W obecnej sytuacji gospodarczej to normalne, że kredyty tanieją później i w mniejszym stopniu. — usprawiedliwia ten stan rzeczy Dariusz Filar, główny ekonomista Pekao SA.

Jednak nie wszyscy podzielają tę opinię.

— Pogorszenie się jakości portfela kredytów detalicznych jest zawsze dobrym tłumaczeniem, by utrzymywać ich stopy na wysokim poziomie. Jednak tak naprawdę wysokim oprocentowaniem kredytów skierowanych do klientów indywidualnych banki rekompensują sobie straty spowodowane malejącą marżą na rynku korporacyjnym — uważa Marcin Materna, analityk DM BIG BG.

Również PBK zmniejszył oprocentowanie kont osobistych — o 0,7 pkt proc. — do 3,1 proc. Bank zdecydował tylko o obniżeniu cen lokat, kredytów nie.

Z kolei BZ WBK oprocentowanie kredytów obniżył już od dziś. Oprocentowanie linii kredytowej w koncie osobistym będzie tańsze o 0,5 pkt. proc. i wyniesie 22,5 proc. Stopy jednych z bardziej popularnych 12- i 24-miesięcznych kredytów gotówkowych pozostały na nie zmienionym poziomie. Za to oprocentowanie ROR zmniejszone zostało od 1,5 do 2,5 pkt proc. i wynosi obecnie w zależności od konta od 2,5 proc. do 3 proc. Stopy lokat zostały zmniejszone natomiast o 1-1,5 pkt dla depozytu rocznego, np. do 8,3 proc.

— W przypadku zerwania lokaty banki nie wypłacają wcale oprocentowania. Informują o tym klientów, dlatego klienci godzą się na niższe stawki, byle dostać jakiś zwrot z tej inwestycji. W dodatku polscy deponenci nie są mobilni, nie szukają lepszych ofert, nie przenoszą rachunków, nie są wymagający — dlatego banki są bezkarne — uważa Marcin Materna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski, Beata Tomaszkiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Banki znów pocięły lokaty