Bankowcy mają lepsze nastroje

Beata Tomaszkiewicz
18-04-2003, 00:00

W tym miesiącu w bankach lekko wzrosły kredyty, i to zarówno udzielane w złotych, jak i w dewizach. Badani przez Pentora bankowcy są zdania, że jest to początek stabilnego trendu wzrostowego. Równocześnie w kwietniu, pierwszy raz od wielu miesięcy, bankowcy zauważyli lekki spadek kredytów nieregularnych i straconych. I to właśnie poprawie sytuacji kredytowej wskaźnik koniunktury bankowej Pengab zawdzięcza swój wzrost — o 4 pkt proc. — do 21,5 proc.

Niestety, w bankach nadal spada wartość depozytów złotowych i nie wzrasta dewizowych.

— Jednym z ważniejszych celów stojących przed nowym zarządem Związku Banków Polskich (ZBP) jest przywrócenie skłonności Polaków do oszczędzania. Jedną z pierwszych inicjatyw będzie lobbowanie zniesienia podatku od dochodów z lokat, a także nienakładanie ich na dochody z transakcji kapitałowych — mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, nowy prezes ZBP.

Jeśli lobbing się powiedzie, to podatki mogłyby zostać zniesione najprawdopodobniej od przyszłego roku, czyli przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. W opinii ZBP, zniesienie podatku jest jednym z warunków stworzenia równych szans naszym bankom w konkurencji w instytucjami finansowymi z UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bankowcy mają lepsze nastroje