Bankowcy ręczą za Kwaśniaka

opublikowano: 07-12-2018, 12:40

Związek Banków Polskich jest gotów udzielić poręczenia „na warunkach określonych w przepisach prawa” za zatrzymanych byłych urzędników KNF.

W czwartek rano CBA na zlecenie szczecińskiej prokuratury zatrzymała sześciu urzędników w tym dwóch członków kierownictwa Komisji Nadzoru Finansowego, sprawujących funkcje w latach 2011-16, pod zarzutem braku staranności i zaniechań w sprawie SKOK Wołomnin, kasy, której upadek kosztował Bankowy Fundusz Gwarancyjny 2 mld zł z tytułu depozytów zwróconych klientom. W sprawie kierownictwa SKOK prowadzone jest wielowątkowe śledztwo dotyczące nadużyć finansowych, wyprowadzania pieniędzy i prania pieniędzy.

Związek Banków Polskich, zrzeszający banki komercyjne i spółdzielcze wystosował dzisiaj list otwarty w sprawie zatrzymania byłych urzędników nadzoru.

Oświadczenie Związku Banków Polskich

Jesteśmy wzburzeni metodami i działaniami podjętymi w stosunku do grupy wysokich urzędników Komisji Nadzoru Finansowego, w tym Andrzeja Jakubiaka byłego Przewodniczącego KNF i Wojciecha Kwaśniaka byłego Zastępcy Przewodniczącego KNF.

Dokonywanie demonstracyjnych i wątpliwie uzasadnianych zatrzymań osób,  które w przeszłości - także z narażeniem życia, jak w przypadku Pana Wojciecha Kwaśniaka – ujawniały poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych budzić musi najwyższe zaniepokojenie.

Takie działanie wobec byłego kierownictwa nadzoru finansowego uderza w wiarygodność tej instytucji, której reputacja tak dotkliwie została naruszona w ciągu ostatnich tygodni. Podważa też zaufanie do krajowego systemu finansowego.

Dokonano zatrzymań wysokich urzędników nadzoru, którzy stali na straży bezpieczeństwa sektora finansowego i domagali się objęcia systemu SKOK nadzorem państwowym.

Dlatego, Związek  Banków Polskich w poczuciu sprawiedliwości oraz w przekonaniu co do uczciwości i zgodnego z prawem działania zatrzymanych osób deklaruje gotowość udzielenia poręczenia  na warunkach określonych w przepisach prawa.

 Zarząd  Związku Banków Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu