Czytasz dzięki

Bankructw mniej, ale nie wszędzie

opublikowano: 05-08-2015, 22:00

Liczba upadłości znacznie maleje w budownictwie, jednak nie wszystkie branże mogą się pochwalić poprawą sytuacji.

W lipcu upadło 69 przedsiębiorstw. To o 10 mniej niż rok temu — informuje Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Lipcowi bankruci łącznie zatrudniali 1800 osób, a ich ostatni znany obrót wynosił 240 mln zł. Przy tym ubezpieczyciel zwraca uwagę, że choć ogólnie liczba upadłości spada, to nie we wszystkich branżach. Kolejny miesiąc z rzędu mamy choćby do czynienia ze wzrostem liczby bankructw w firmach produkcyjnych, zwłaszcza tych, które dostarczają wyroby budowlane.

To pomimo że właśnie w budownictwie sytuacja od dłuższego czasu się poprawia.

— Poprawa bieżącej kondycji firm mierzona liczbą upadłości następuje tam, gdzie się wszyscy tego spodziewamy — w budownictwie i w sektorze spożywczym. Trudne do wytłumaczenia jest natomiast pogorszenie sytuacji w części branż, szczególnie powiązanych z wcześniej wspomnianymi dobrymi danymi makroekonomicznymi. Mniej niż przed rokiem jest upadłości hurtowników, nie ma wśród nich sprzedawców artykułów budowlanych, ale producenci takich artykułów upadają zdecydowanie częściej niż w latach ubiegłych — komentuje Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

Ubezpieczyciel zwraca też uwagę na sporą liczbę upadłości firm transportowych, które zmagają się z utrudnieniami w dostępie do rynków zagranicznych, a ich rodzimi klienci narzucają im długie terminy płatności. Od początku tego roku oficjalnie zbankrutowało ich 27, podczas kiedy rok temu w tym samym okresie tylko 16. Jednak zdecydowana większość firm transportowych jest zbyt mała i nie ma wystarczającego majątku na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego.

— Można więc założyć w stosunku do całej branży wzrost w tym roku liczby upadłości nawet o 70 proc. — mówi Michał Modrzejewski, dyrektor analiz Branżowych w Euler Hermes. © Ⓟ

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane