Czytasz dzięki

Banksy zrzuci bombę

opublikowano: 27-03-2018, 22:00

Król nielegalnej sztuki ulicy jakby z nudów przewija się przez aukcyjny katalog — z progami po kilka tysięcy funtów i kopniakiem w brzuch.

Oprócz przypadków, w których od muru odrywano kawałki tynku, żeby upłynnić uwielbiane dzieło, struktura rynku prac Banksy’ego nie budzi aż takich podejrzeń. Wysokonakładową odbitkę z rozpoznawalnym szablonem można kupić nawet za kilkaset dolarów, natomiast grafikę numerowaną i o niskim nakładzie za stosownie wyższą stawkę, której pilnuje Pest Control Office — organ reprezentującyautora, nieprzypadkowo o nazwie sugerującej odszczurzanie miasta.

Grafika „Laugh now” Banksy’ego może być sprzedana nawet powyżej 30 tys. zł, co w zderzeniu z ulicznym charakterem i duchem obśmiewania rynku sztuki wydaje się nawet przewrotne. Rekord na aukcjach zanotowano jednak na poziomie 1,7 mln USD (5,8 mln zł) za jednostkową pracę na płótnie, natomiast instalację z połamaną budką telefoniczną wylicytowano do 600 tys. GBP (2,9 mln zł).
Zobacz więcej

CYRK:

Grafika „Laugh now” Banksy’ego może być sprzedana nawet powyżej 30 tys. zł, co w zderzeniu z ulicznym charakterem i duchem obśmiewania rynku sztuki wydaje się nawet przewrotne. Rekord na aukcjach zanotowano jednak na poziomie 1,7 mln USD (5,8 mln zł) za jednostkową pracę na płótnie, natomiast instalację z połamaną budką telefoniczną wylicytowano do 600 tys. GBP (2,9 mln zł). FOT. BONHAMS

Najbliżej ulicy okaże się prawdopodobnie praca „Soup Can” — w katalogu londyńskiej aukcji zaplanowanej przez Bonhams na 28 marca jej spodziewana cena to 5-7 tys. GBP (24-34 tys. zł). Mimo że próg wydaje się stosunkowo przystępny względem powszechnych oczekiwań, już sam w sobie jest dosadnym przytykiem, bo zamiast puszki pomidorówki oferowanej przez czczonego Warhola oglądamy odpowiednik z niższej półki, z etykietą „Tesco Value”. Jeszcze przystępniejsza byłaby wysoka na 12,5 cm praca „Souvenir Wall section”, a więc sfabrykowana pamiątka z muru dzielącego mieszkańców Izraela i Zachodniego Brzegu Jordanu.

Mimo że kontrowersje mogłyby podnieść jej cenę wyżej niż spodziewane1,5 tys. GBP (7,3 tys. zł), dom aukcyjny poinformował, że została wycofana przed licytacją. Najcenniejszą grafiką Banksy’ego w katalogu jest ta z małpą (na zdj.) — ma spodziewaną cenę 5-7 tys. GBP (24-34 tys. zł) i nakład 600 egzemplarzy, z których każdy opisany jest ołówkiem, teoretycznie ręką, której nigdy nie widziano. Nieznacznie niższe estymacje mają odbitki „Bomb Hugger” z dziewczynką utulającą pocisk jak młodszą siostrzyczkę i „Morons” — prawdziwy prztyczek dla wszystkich, którzy podejmą się licytacji. Przedstawia pełną salę domu aukcyjnego z rosnącą trzycyfrową kwotą, bogato zdobionymi ramami w tle i naczelnym, licytowanym dziełem, które — w uładzonym tłumaczeniu — zapełnia napis: „Nie mogę uwierzyć, że wy, debile, kupujecie taki chłam na serio”.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane