Barbie kończy dziś 57 lat

opublikowano: 09-03-2016, 07:31

Pierwsza lalka, która zerwała przymusem przysposobiania dziewczynek do roli matki kończy dziś 57 lat. Jednak zamiast się starzeć - młodnieje i...tyje, bo za wszelką cenę stara się nadążyć za zmianami społecznymi.

Była pierwszą dziecięcą lalką, która nie miała wzbudzać uczuć macierzyńskich, lecz pozwalać na identyfikację dziewczynek z innym modelem niż „mama”. Również była pierwszą zabawką, której reklamę kiedykolwiek pokazano w telewizji. Lalka Barbie została po raz pierwszy pokazana światu dokładnie 9 marca 1959 r. na międzynarodowych targach zabawek w USA.

Barbie ewoluowała przez lata, starając się nadążyć za zmieniającym się społeczeństwem odbiorców lalki oraz trendami w modzie. Najbardziej widoczną jest zmiana jej wyglądu, z ultra chudej posiadaczki talii osy aż po udostępnione niedawno modele „pulchniejsze”, bardziej zbliżone kształtem do figur prawdziwych kobiet.

Szacuje się, że co sekundę na świecie sprzedają się trzy lalki Barbie – rocznie ponad 94 mln sztuk, co oznacza 24 razy więcej niż wynosi liczba urodzeń dzieci w Stanach Zjednoczonych. Wartość sprzedaży tej lalki w USA wyniosła na koniec 2015 r. 302 mln USD, co oznacza spadek kolejny rok z rzędu.

Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie ta lalka była najlepiej sprzedającym się produktem Mattel w historii.
Koncern, którego współtwórczynią była również sama „matka” Barbie – Ruth Handler, jako pierwszy inicjował różne pomysły marketingowe wzmacniające sprzedaż zabawek. Nie tylko dopasowywał wygląd lalki do trendów mody i obyczajów kolejnych dekad, ale również jako jeden z pierwszych odkrył rolę gier komputerowych i filmów w lansowaniu zabawek.

Pierwszy film o przygodach Barbie został nakręcony już w 1987 r. przez DIC Entertainment, ale prawdziwy rozkwit produkcji kinowych z tą lalką w głównej roli nastąpił dopiero po roku 2010, odkąd ich realizacją na zlecenie koncernu zajmuje się Universal Studios.

Według informacji Mattel filmy mają przełożenie na sprzedaż lalki. – W 2016 r. zobaczymy trzy nowe pełnometrażowe filmy animowane o Barbie. Każdy z nich ma swoją rolę w komunikowaniu wartości marki, czy to przez historie, czy przez nowe bohaterki. Od wielu sezonów „lalki filmowe” trafiają na listy najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się lalek. Sprzedaż linii filmowych stanowi niemal jedną trzecią sprzedaży lalek Barbie w Polsce – mówi Rafał Stępień, marketing manager z polskiego oddziału Mattel.

Filmy trafiają do kin i na ekrany współpracujących z koncernem dziecięcych kanałów filmowych. W Polsce głównie za pośrednictwem należącego do nc+ MiniMini+, gdzie z miejsca zajmują najwyższe pozycje pod względem oglądalności.

– Film „Barbie w świecie mody” wyemitowany u nas pod koniec lutego trafił do TOP 5 emisji 2016 roku ze średnią minutową oglądalnością na poziomie 162 tys. W lutym film „Barbie w świecie mody” miał także najwyższą oglądalność spośród wszystkich pozycji filmowych w grupie wiekowej 4-6 lat – mówi Marta Szwakopf dyrektor kanałów dziecięcych, lifestyle’owych i dokumentalnych w nc+.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane