Barbórka na liście UNESCO?

opublikowano: 16-11-2017, 22:00

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu podjęło działania w celu wpisania obchodzonej 4 grudnia Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Święto pielęgnowane jest m.in. na Górnym Śląsku co najmniej od połowy XIX w. Zgodnie ze starym zwyczajem tych, którzy mieszkają na kopalnianych osiedlach, wczesnym rankiem budzi górnicza orkiestra. Następnie w kościołach odprawiane są msze w intencji górników, a później cała społeczność świętuje.

Część wniosku, która zawiera m.in. opis i historię tradycji Barbórki, została już przez pracowników zabrzańskiego muzeum przygotowana. Teraz jednak potrzebują pomocy tzw. depozytariuszy, czyli osób, które konkretne zjawisko praktykują i pielęgnują. To przede wszystkim górnicy, ale też kopalnie, związki zawodowe czy lokalny kościół. Dlatego apelują do mieszkańców o przesyłanie zdjęć i filmów z uroczystości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu