Barclays: prognoza dla miedzi o jedną czwartą w dół

Do 4 350 USD za tonę obniżył prognozę tegorocznych cen miedzi bank Barclays. To oznaczałoby stabilizację rynku surowca tuż poniżej bieżących notowań.

Notowania miedzi na giełdzie w Londynie w ostatnich 5 latach
Zobacz więcej

Notowania miedzi na giełdzie w Londynie w ostatnich 5 latach Bloomberg

Instytucja poinformowała o cięciu prognozy średnich cen miedzi w 2016 r. z 5 625 USD do 4 350 USD za tonę w poniedziałkowej nocie do klientów. Nowa cena docelowa jest o zaledwie 0,8 proc. niższa od poniedziałkowych notowań na giełdzie w Londynie. Obniżkę prognozy aż o 22,7 proc. specjaliści Barclays tłumaczą oczekiwaniami nadwyżki na globalnym rynku miedzi, która w tym roku sięgnie według nich aż 250 tys. ton. Bank przewiduje, że chiński popyt na miedź wzrośnie w 2016 r. o zaledwie 2 proc. Dlatego do ustabilizowania cen na rynku potrzeba większych cięć produkcji, wynika z raportu. Prawdopodobieństwo odbicia cen w pierwszej połowie roku zmniejszają ostatnie słabe dane z Chin, dodają specjaliści.

„Podobnie jak w 2015 r. miedź wzmocni się w drugim kwartale, a później wróci do przeceny” – przewidują specjaliści brytyjskiego banku.

W poniedziałek za tonę miedzi płaciło się w Londynie 4 387 USD. To o 28,0 proc. mniej niż 12 miesięcy wcześniej oraz najmniej od blisko 7 lat. W prognozie średnich cen surowca na czwarty kwartał Barclays pomylił się o mniej niż 1 proc.


Notowania miedzi na giełdzie w Londynie w ostatnich 5 latach. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu