Bardzo łaskawa Bruksela

Mira Wszelaka
opublikowano: 15-12-2004, 00:00

Komisja Europejska wierzy w obniżenie deficytu budżetowego przez Francję i Niemcy, dlatego zawiesi procedurę dyscyplinarną.

Wszystko wskazuje na to, że bliski końca jest spór Komisji Europejskiej (KE) z Francją i Niemcami oraz radą ministrów finansów strefy euro, dotyczący deficytu budżetowego. Bruksela postanowiła zawierzyć Paryżowi i Berlinowi, które obiecały zbić deficyt poniżej 3 proc. PKB już w 2005 r. Limit ten jest jednym z głównych kryteriów paktu o stabilizacji i rozwoju, który obowiązuje kraje strefy euro.

Wymiernym efektem postawy KE jest wstrzymanie procedury dyscyplinarnej wobec obu krajów, właśnie za przekraczanie deficytu. Gdyby Brukseli udało się nałożyć karę na pierwszą gospodarkę Unii, notabene inicjatora ustalenia pułapu i jego bezwzględnego przestrzegania, niemiecki rząd musiałby zapłacić gigantyczne kary. Komisję przekonały jednak plany oszczędnościowe kanclerza Gerharda Schrödera. W przypadku Francji wystarczył spodziewany wzrost gospodarczy.

Urzędnicy w Brukseli twierdzą, że nie jest to decyzja polityczna. W rzeczywistości klimat wokół całej sprawy zmienił się w kwietniu tego roku, zaraz po wymianie na stanowisku komisarza ds. monetarnych. Wtedy zwolennika twardego kursu wobec dwójki niepokornych, Hiszpana Pedro Solbesa, zastąpił bardziej koncyliacyjnie usposobiony Joaquin Almunia. Do tego czasu KE prowadziła z radą ministrów strefy euro prawdziwą batalię kompetencyjną. 25 listopada 2003 r. po ponad 10 godzinach negocjacji ministrowie postanowili wstrzymać wszczętą przez KE procedurę dyscyplinującą Berlin i Paryż. Na retorsje ze strony Brukseli nie trzeba było długo czekać. 13 stycznia 2004 r. KE postanowiła zaskarżyć decyzję rady do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który 13 lipca zajął przychylne KE stanowisko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bardzo łaskawa Bruksela