Barlinek inwestuje miliony

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 05-02-2008, 00:00

Producent deski podłogowej dopiął przejęcie rumuńskiej spółki. Rusza z budową fabryki sklejki w Rosji.

Producent deski podłogowej dopiął przejęcie rumuńskiej spółki. Rusza z budową fabryki sklejki w Rosji.

Za 99,9 proc. rumuńskiej firmy Diana Forest Barlinek zapłacił nieco ponad 21 mln EUR (ponad 75 mln zł). Ponadto za 1,75 mln EUR (6,2 mln zł) poprzez zarejestrowany na Cyprze podmiot kupił wierzytelności rumuńskiej spółki warte około 61,5 mln EUR. Inwestycja w dużej mierze jest sfinansowana z kredytu, który Barlinek zaciągnął przed kilkoma dniami.

— Diana Forest wznowi produkcję i do wiosny 2009 roku ma dojść do mocy wytwórczych na poziomie 2,2 mln mkw. deski podłogowej rocznie — mówi Mariusz Gromek, przewodniczący rady nadzorczej Barlinka.

W ciągu najbliższych kilku tygodni władze giełdowej spółki podejmą decyzję, czy w Dianie Forest kontynuowana będzie produkcja pozostałego asortymentu, czyli m.in. drewnianych okien i drzwi oraz elementów klejonych. Barlinek zadecyduje też, czy ruszy w Rumunii z produkcją listew przypodłogowych.

Spółka zmieniła natomiast plany inwestycyjne w Rosji.

— Jest to podyktowane zakończeniem przejęcia w Rumunii. Jednoczesne prowadzenie dwóch podobnych projektów byłoby bardzo trudne organizacyjnie i logistycznie — tłumaczy Mariusz Gromek.

Pierwotnie Barlinek zamierzał rozpocząć na początku tego roku budowę zakładu produkcji deski w rosyjskich Czerepowcach (pod koniec 2007 r. kupił tam działkę). Zdecydował się jednak na zakład wytwarzający sklejkę. Jego moce będą wynosić 40 tys. m sześc. rocznie.

— Lada moment rozpoczniemy budowę. Produkcja powinna ruszyć w drugiej połowie 2009 roku — zapewnia Mariusz Gromek.

Około 40 proc. wytwarzanej w Rosji sklejki będzie zużywane do bieżącej produkcji deski w grupie (teraz Barlinek kupuje sklejkę m.in. od giełdowego Pagedu). Inwestycja pochłonie około 300 mln zł i będzie zapewne finansowana podobnie jak budowa zakładu na Ukrainie, czyli przy udziale Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Barlinek może natomiast pomyśleć o niewielkiej emisji akcji z prawem poboru na przełomie 2008 i 2009 r., jeśli zdecyduje się na budowę w Rosji fabryki deski (również o mocach 2,2 mln mkw. rocznie).

— Ewentualna inwestycja mogłaby się rozpocząć wiosną 2009 r. i powinna się zakończyć latem 2010 r. — dodaje Mariusz Gromek.

W związku z intensywnymi inwestycjami Barlinek nie będzie raczej publikował prognoz finansowych. Mariusz Gromek przyznał jednak, że spodziewa się w tym roku kilkudziesięcioprocentowego wzrostu sprzedaży (szacunki na 2007 r. zakładają osiągnięcie 488 mln zł przychodów).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu