Barometr brexitu najniżej od 67 miesięcy

opublikowano: 06-02-2019, 16:16

Bloomberg Brexit Barometer znalazł się niżej niż po referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu kraju z Unii Europejskiej.

Barometr braxitu spadł do minus 7,1 w styczniu. W grudniu wynosił minus 6,8. W styczniu miał najniższą wartość od czerwca 2013 roku. Jest niżej niż po referendum z 2016 roku w sprawie brexitu, kiedy wynosił minus 5,8. 

Wskaźnik uwzględnia dane o wzroście gospodarczym, rynku pracy, inflacji i innych kluczowych parametrach gospodarczych. Spadek „barometru” poniżej zera oznacza nadejście „deszczowej” pogody dla gospodarki.

W styczniu głównym powodem niskiego odczytu było pogorszenie sytuacji na rynku pracy, szczególnie w budownictwie, przemyśle i handlu detalicznym. Wzrost w sektorze usług, stanowiącym większość brytyjskiej gospodarki, spowolnił niemal do zera na początku roku. Ekonomiści podkreślają, że spadek barometru to kolejny dowód negatywnego wpływu niepewności spowodowanej brexitem na brytyjską gospodarkę. Największe obawy budzi to, że nastroje brytyjskich konsumentów są najgorsze od siedmiu lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu