Barraud: wzrost Chin mocno wyhamuje w trzecim kwartale

opublikowano: 17-09-2021, 07:48

Radykalne działania w Chinach mające zapobiec nowym zakażeniom koronawirusem mogły spowodować, że tempo wzrostu spadło tam w trzecim kwartale w okolice zera w porównaniu z drugim, uważa Christophe Barraud, główny ekonomista Market Securities.

- Moje zdanie jest takie, że gospodarka Chin może spowolnić mocno w trzecim kwartale, przede wszystkim z powodu wirusa, ale także kontroli nad nieruchomościami – powiedział Barraud, którego prognozy dotyczące chińskiej gospodarki były najtrafniejsze w ubiegłym roku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Obecnie przewiduje, że w kwartale kończącym się we wrześniu PKB Chin wzrośnie o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednim. Mediana prognoz rynkowych to wzrost o 1,1 proc. Barraud jest także mniejszym optymistą jeśli chodzi o wzrost gospodarki Chin w całym roku, który jego zdaniem nie przekroczy 8 proc. Mediana prognoz rynkowych to 8,4 proc.

- Może być bliski 8 proc., ale z większym ryzykiem gorszego wyniku – powiedział. – Jeśli będzie kolejny nawrót zakażeń w czwartym kwartale, prognoza powinna być skorygowana poniżej 8 proc. – dodał.

Barraud powiedział, że obecnie jednym z jego ulubionych wskaźników aktywności gospodarczej Chin jest liczba dziennych lotów krajowych.

- To najbardziej wiarygodne dane pokazujące wpływ wprowadzanych z powodu wirusa restrykcji – powiedział.

Chiny opublikują w piątek dane o PKB w trzecim kwartale. W drugim wzrost wynosił 7,9 proc. w ujęciu rocznym i 1,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane