Baza kont nie dla komorników

opublikowano: 09-03-2017, 22:00

Resort sprawiedliwości nie chce dać komornikom pełnego i łatwego dostępu do centralnej bazy rachunków bankowych.

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, przedstawił Ministerstwu Finansów (MF) opinię swojego resortu o projekcie ustawy o centralnej bazie rachunków (CBR). Mają się w niej znaleźć wszystkie rachunki finansowe (np. bankowe, płatnicze, papierów wartościowych, umowy ubezpieczeniowe, IKE, IKZE) oraz dane osobowe wszystkich obywateli (np. nazwiska, adresy zamieszkania, numery telefonów, adresy e-mailowe) oraz wrażliwe dane wszystkich przedsiębiorców.

Do wniosków takich skłania dotychczasowa praktyka korzystania przez komornikowsadowych z bazy PESELNET, ktorapokazała, ze niektorzy z nich pobierali naogromna skale informacje z tej bazy, mimobraku legitymowania sie tytułem wykonawczym”— pisze w opinii wiceministerMarcin Warchoł.
Zobacz więcej

Do wniosków takich skłania dotychczasowa praktyka korzystania przez komornikowsadowych z bazy PESELNET, ktorapokazała, ze niektorzy z nich pobierali naogromna skale informacje z tej bazy, mimobraku legitymowania sie tytułem wykonawczym”— pisze w opinii wiceministerMarcin Warchoł. Grażyna Myślińska-Forum

Baza ma być automatycznie dostępna m.in. dla organów ścigania, służb specjalnych, sądów, prokuratur. Projekt przewiduje umożliwienie korzystania z CBR także komornikom, w związku z wykonywaniem przez nich „zadań ustawowych”. Przeciwne temu jest jednak Ministerstwo Sprawiedliwości (MS). Postuluje, aby resort finansów wprowadził takie zmiany w projekcie, aby komornicy nie mieli pełnego dostępu do rachunków finansowych, kiedy tylko zechcą. „Projekt zakłada, że komornicy sądowi znajdą się wśród podmiotów uprawnionych do pozyskiwania informacji o rachunkach. Takie ujęcie uprawnień komorników jest zbyt daleko idące i może otwierać pole do nadużyć” — czytamy w stanowisku MS.

Na jakiej podstawie resort Zbigniewa Ziobry wydał taką opinię? „Do wniosków takich skłania dotychczasowa praktyka korzystania przez komorników sądowych z bazy PESEL-NET, która pokazała, że niektórzy z nich pobierali na ogromną skalę informacje z tej bazy, mimo braku legitymowania się tytułem wykonawczym” — pisze w opinii wiceminister Marcin Warchoł.

Podkreśla, że te nadużycia odbywały się pod pretekstem sporządzania „protokołu stanu faktycznego” lub „doręczania korespondencji”. MS twierdzi, że dla uniknięcia podobnych problemów z CBR, resort finansów powinien dokonać odpowiednich zabezpieczeń.

„Należałoby wyraźnie zaznaczyć, że dane są udostępniane komornikom wyłącznie w związku z toczącym się postępowaniem egzekucyjnym, postępowaniem zabezpieczającym, postępowaniem dotyczącym europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym” — sugeruje MS.

Projekt MF wzbudza wiele kontrowersji i negatywnych opinii. Rada Legislacyjna przy kancelarii premiera zarzuciła mu, że powstanie CBR grozić będzie wyciekaniem wrażliwych danych osobowych obywateli i firm, które mogą trafiać w niepowołane ręce. Tak samo uważa Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, który ponadto zarzuca MF, że nie wskazało konkretnego celu utworzenia takiej bazy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu