Bazowa inflacja w RPA najniższa od 2012 r.

opublikowano: 23-10-2019, 12:08

Stopa inflacji bazowej w południowoafrykańskiej gospodarce znalazła się na najniższym poziomie od niemal ośmiu lat. Zdaniem ekonomistów, wywierać to będzie presję na tamtejszy bank centralny odnośnie obniżki stóp procentowych.

We wrześniu 2019 r. ceny konsumpcyjne, które nie obejmują kosztów żywności, napojów nie alkoholowych, paliwa i elektryczności spowolniły wzrost do 4,0 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018 r. W sierpniu wskaźnik ukształtował się na poziomie 4,3 proc., wynika z danych Statistics South Africa.  

Z kolei inflacja ogólna obniżyła się do 4,1 proc. notując 30 z rzędu miesiąc, kiedy to wskaźnik pozostaje w celu inflacyjnym banku centralnego. 

Według prognoz Reserve Bank’s Monetary Policy Committee, średni wzrost cen w 2019 r. wyniesie 4,2 proc. Kwartalna projekcja pokazuje, że benchmarkowa stopa procentowa powinna być utrzymana do końca roku na poziomie 6,5 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy