BBC: Nowe media w wyzwolonej części Libii

PAP
opublikowano: 26-02-2011, 16:53

Na obszarach Libii, nad którymi utracił kontrolę reżim Muammara Kadafiego, pojawiają się nowe media: gazety, stacje radiowe i portale internetowe - informuje BBC.

W Bengazi, na wschodzie kraju, gdzie mieszkańcy na wielkich wiecach świętują wyzwolenie, 23 lutego zaczęła się ukazywać gazeta "Libia". Informuje codziennie o uroczystościach związanych ze zwycięstwem nad reżimem Kadafiego i o życiu Libijczyków w nowych warunkach. W pierwszym numerze zamieszczono też kronikę wydarzeń poprzedzających przejęcie kontroli nad Bengazi przez opozycję oraz zdjęcia "męczenników" - ofiar walk z siłami reżimowymi.

W eterze pojawiła się opozycyjna stacja radiowa, zapewne wykorzystująca nadajniki państwowego radia libijskiego, które wpadły w ręce opozycji. "Radio Wolna Libia", nadające prawdopodobnie z Bajdy, wzywa Libijczyków, by przyłączyli się do rewolucji.

Co jakiś czas działa też radio internetowe, nadające rozmowy telefoniczne z sympatykami opozycji.

Pod rządami Kadafiego wolność prasy "praktycznie nie istniała", na co wielokrotnie wskazywali m.in. Reporterzy bez Granic.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Media / BBC: Nowe media w wyzwolonej części Libii