BBI Development popracuje w Koneserze

Emil Górecki
opublikowano: 19-04-2011, 00:00

Deweloper komercjalizuje Plac Unii i szuka nowych projektów. Jeden pokaże na gwiazdkę.

Deweloper komercjalizuje Plac Unii i szuka nowych projektów. Jeden pokaże na gwiazdkę.

W zeszły piątek Quercus Parasolowy SFIO przekroczył próg 5 proc. zaangażowania w BBI Development.

— Rozmawiamy z kolejnymi inwestorami, mamy ambicje poszerzania stabilnego akcjonariatu, także przez pozyskanie nowych podmiotów — mówi Michał Skotnicki, prezes BBI Development.

Na wyniki spółki za pierwszy kwartał wpłynie przekazanie około połowy mieszkań z Domu na Dolnej oraz przeszacowanie projektu Plac Unii.

— Akcjonariusze będą zadowoleni — zapowiada Piotr Litwiński, członek zarządu i dyrektor finansowy spółki.

Do wyników całego 2011 r. dorzucą się pierwsze przychody z biur w fabryce wódek Koneser na warszawskiej Pradze. Dom Inwestycyjny BRE Banku szacuje, że spółka wypracuje w tym roku 53,3 mln zł przychodów i 10 mln zł zysku netto.

— To prognozy konserwatywne — dodaje Piotr Litwiński.

W styczniu Warbud rozpoczął prace przy części podziemnej projektu Plac Unii w Warszawie, za które zainkasuje 56 mln zł. Do końca roku wyłoniony będzie wykonawca części naziemnej. Budynek będzie miał 16 tys. mkw. powierzchni handlowej i ponad 40 tys. mkw. biur. Gotowy będzie w drugiej połowie 2013 r. Koszt inwestycji to około 550 mln zł.

— Najpierw chcemy wynająć przede wszystkim powierzchnię handlową, co pozwoli nam pozyskać kredyt. Zainteresowanie najemców jest duże, mimo wysokich stawek. W trzecim kwartale powinniśmy zakończyć negocjacje z bankami — mówi Michał Skotnicki.

Wynajem biur ruszy pełną parą dopiero w 2012 r. Szefowie BBI Development liczą, że do tego czasu wzrosną stawki czynszu.

— Zgłaszają się fundusze, które już chciałyby kupić ten projekt. Obecnie tego nie planujemy, bo mamy kapitał. Poczekamy na jak najlepsze warunki — mówi prezes.

Deweloper w ciągu tego roku chce rozpocząć budowę 2 tys. mkw. powierzchni loftów, 6-7 tys. mieszkań, 8 tys. mkw. biur i pierwszej części centrum handlowego na terenie fabryki Koneser. Inwestycje te finansuje Pekao. Budowa projektu Sezam przy ul. Marszałkowskiej może ruszyć dopiero w drugiej połowie 2012 r.

— Szukamy kolejnych. Staramy się, by zamienić z warszawskim ratuszem budynek kina Wars na jakąś inną atrakcyjną nieruchomość. Myślimy także o realizowaniu kolejnych inwestycji z partnerami, co mniej angażowałoby nas kapitałowo. Szukamy projektów o znacznej skali, głównie w stolicy. Sądzę, że o nowym przedsięwzięciu poinformujemy do końca roku — zapowiada prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane