BC: Eurostrefa wzrośnie niewiele w III kw.

PAP
opublikowano: 01-09-2014, 17:58

Odczyt PMI dla eurostrefy za sierpień sygnalizuje ogólnie niski wzrost PKB po rozczarowującym pierwszym półroczu – sądzi Barclays Capital. Bank ten uznaje, że jego prognoza wzrostu dla Eurostrefy za III kwartał (+0,3 proc. kdk) jest zagrożona ryzykiem oddolnym.

Końcowy odczyt 50,7 pkt. jest o 1,1 pkt. niższy niż w lipcu i znajduje się na najniższym poziomie od 13 miesięcy. Wstępny odczyt tzw. flash został skorygowany w dół o -0,1 pkt.

Ogółem sierpniowy spadek miał szeroką podstawę. Składnik produkcji był o -1,7 pkt. niższy obniżając się do 51 pkt., nowych zamówień był o -1,4 pkt. niższy (50,7), spadek pogłębiło zatrudnienie (49,3), ceny wejściowe produkcji obniżyły się do 51,8, zaś wyjściowe były stabilne (50,3) – wynika z danych.

"Obniżka wyprzedzających składników indeksu sugeruje, że dynamika produkcji przemysłowej najprawdopodobniej wytraci część swego rozpędu w najbliższych miesiącach. Podobny wniosek nasuwa wyraźny spadek oczekiwań produkcyjnych w przeglądzie koniunktury Komisji Europejskiej z ub. tygodnia" – zaznacza komentarz Barclays Capital.

"Rosnąca gospodarcza i geopolityczna niepewność zaciążyły na zaufaniu w przemyśle wytwórczym stając się dodatkowym oddolnym ryzykiem dla naszej prognozy PKB za III kwartał 2014 r. (+0,3 proc. kdk)" – ocenili analitycy.

Jedynymi jasnymi punktami były w sierpniu Irlandia, gdzie indeks PMI sięgnął najwyższego poziomu od 15 lat i Grecja, gdzie nieznacznie przekroczył próg 50 pkt. (50,1) rozgraniczający ekspansję produkcji od kurczenia. Wśród dużych gospodarek poniżej progu 50 pkt. były Francja, Włochy i Holandia.

We Francji sierpniowy PMI był w najniższym punkcie od 15 miesięcy, w Holandii od 13, a we Włoszech po raz pierwszy od czerwca 2013 r. obniżył się poniżej 50 pkt. "W Niemczech i Hiszpanii, PMI dla przemysłu wytwórczego spadł o 1 pkt., a z danych wynika, że nie zanosi się na powrót notowań do poziomu z I-II kwartału 2014 r." – napisano.

W Niemczech wynik (51,4) został skorygowany w dół o 0,6 pkt. w porównaniu z wstępnym odczytem i jest na najniższym poziomie od września 2013 r. Głównym powodem oddolnej korekty były nowe zamówienia. W porównaniu z lipcem obniżył się także składnik produkcji.

"Ogółem dane PMI z Niemiec sugerują, że w III kwartale zanosi się na mniejszą aktywność przemysłu, co umacnia nas w opinii, że wzrost tylko nieznacznie poprawi się w porównaniu z rozczarowującymi wynikami za II kwartał (skorygowany sezonowo spadek o -0,2 proc. kdk) – stwierdził Barclays Capital.

Wyhamował też przemysł w W. Brytanii. PMI dla przemysłu w tym kraju wyniósł w sierpniu 52,5 pkt. wobec 54,8 pkt. w lipcu (strata 2,3 pkt.) i był najniższy od połowy 2013 r. Brytyjski przemysł wciąż nie odbudował mocy produkcyjnych, które stracił w wyniku kryzysu z lat 2008-09.

Na rynkach wschodzących odczyt indeksu PMI poprawił się w Turcji (50,3 pkt. z 48,5 pkt. w lipcu), a w Rosji był stabilny na poziomie 51 pkt. W Polsce PMI za sierpień wyniósł 49,0 pkt. w porównaniu z 49,4 pkt. w lipcu. Niższe były też odczyty dla Czech i Węgier. Gorsze wyniki dla Europy Centralnej tłumaczone są po części ukraińskim kryzysem, a po części niższymi zamówieniami z Niemiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane