BDM PKO rekomenduje: kupuj Jupiter

13-04-2001, 13:16

W raporcie z 21 marca 2001 r. BDM PKO BP wystawił rekomendację kupuj Jupiter, określając ceną docelową akcji funduszu na 8.93 zł. Na czwartkowej sesji jedna akcja Jupitera kosztowała 3,73 zł.

Zdaniem analityków BDM Fundusz NFI Jupiter jest jednym z nielicznych, które konsekwentnie i efektywnie przebudowują portfel w oparciu o nowe inwestycje. NFI Jupiter staje się funduszem venture capital, którego portfel inwestycyjny już w 2002 roku składać się będzie, oprócz środków płynnych, wyłącznie z nowych inwestycji. Strategia Jupitera powinna przynieść w długim okresie czasu zdecydowane korzyści i daje szansę na uzyskanie pozycji lidera wśród NFI.

W opinii Radosława Solana, analityka PKO najważniejszą nową inwestycją Funduszu jest spółka telekomunikacyjna Pro Futuro, działająca dotychczas na obszarze byłego województwa lubelskiego, a w chwili obecnej rozpoczynająca świadczenie szerokopasmowych usług dostępowych na terenie całego kraju. Pakiet 75.6 proc. akcji Pro Futuro, będący w rękach Jupitera BDM wycenia na 361.3 mln zł, co daje 4.35 zł na akcję NFI. Dokonana wycena Pro Futuro stanowi 48,6 proc. wartości funduszu. BDM przyjął przy wycenie funduszu wartość zerową pozostałych nowych inwestycji w spółki technologiczne.

Portfel inwestycyjny funduszu zawierający spółki starej ekonomii wyceniany jest przez PKO na 298.8 mln, co daje wartość na akcję w wysokości 4.58 zł. Analitycy uważają, że akcje funduszu notowane są z dyskontem nawet w stosunku do wartości portfela pozbawionego spółek technologicznych.

Mimo, że PKO nie uwzględnia w wycenie wartości udziałów Pro Futuro w Matrix.pl, to analitycy zwracają uwagę na dobre perspektywy rozwoju segmentu dostawców systemów baz danych i oprogramowania wspomagającego zarządzanie. W wycenie Jupitera nie uwzględniono także nowej inwestycji funduszu - e-Katalyst - nowopowstałego inkubatora internetowego.

PKO dobrze ocenia zamierzenia funduszu dotyczące wyprzedaży z portfela spółek sektora budowlanego (m.in. Instal Kraków, Energopol Sosnowiec, Hydrobudowa Śląsk). W dużej mierze są to spółki działające w budownictwie sektora użyteczności publicznej, ochrony środowiska oraz robót montażowych. Znalezienie inwestorów strategicznych dla tych spółek pozwoliłby funduszowi korzystnie zamknąć inwestycje w tym sektorze, podobnie jak w przypadku Hydrobudowy Gdańsk.

Od sierpnia ubiegłego roku kurs akcji spółki znajduje się w trendzie spadkowym, w którym wartość akcji spadła o przeszło 50 proc. Bessa na światowych rynkach kapitałowych i negatywny wizerunek zadłużonych telekomów w Europie mogą powodować, że inwestycja w akcje Jupitera dokonana na bazie wartości Pro Futuro obarczona będzie wysokim ryzykiem. Jednak wartość funduszu bez udziału Pro Futuro stwarza 36 proc. potencjał wzrostu, co daje podstawę do rekomendacji kupna, wydanej przez PKO.

Biorąc pod uwagę sumę aktywów netto funduszu, jego strategię oraz horyzont inwestycyjny PKO wycenia jedną akcję Jupitera na 8.93 zł. Z tej wyceny wynika, że akcje funduszu mają 160 proc. potencjał wzrostowy.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BDM PKO rekomenduje: kupuj Jupiter